Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rafineria w Kralupach nad Wełtawą, należąca do czeskiego Orlenu Unipetrol, podmiotu z grupy Orlen, wzbogaci się o instalację odzysku ciepła z gazów spalinowych powstających m.in. przy okazji destylacji ropy naftowej. Dzięki temu koncern poprawi efektywność energetyczną, gdyż ciepło, które do tej pory uchodziło do atmosfery, zostanie wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby technologiczne. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 5 MW energii cieplnej na godzinę. Tym samym rafineria w Kralupach będzie w stanie samodzielnie wyprodukować około jednej trzeciej potrzebnej wody kotłowej i to bez konieczności dodatkowego spalania paliw kopalnych. To oznacza możliwość ograniczenia emisji CO2 w całym procesie uzyskiwania wody kotłowej o 15 tys. ton rocznie. Do kiedy instalacja ma być zbudowana i kiedy osiągnie zakładane moce, Orlen nie podaje. Wiadomo, że wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 0,5 mld czeskich koron, czyli około 90 mln zł według obecnego kursu NBP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.