Coraz trudniej sprzedać polski węgiel

Mimo że sezon grzewczy właśnie się rozpoczął, klienci nie biją się o węgiel. Cena opału spada, a zwały węgla przy kopalniach rosną.

Publikacja: 24.10.2023 21:00

Coraz trudniej sprzedać polski węgiel

Foto: Bloomberg

Przychody ze sprzedaży węgla w największej spółce górniczej w Polsce – Polskiej Grupie Górniczej – są nadal wyższe od kosztów produkcji. Mimo coraz trudniejszej sytuacji rynkowej węgiel – jak zapewnia na śląski gigant – nie jest sprzedawany ze stratą.

Jednak już w kolejnych zdaniach – w odpowiedzi na nasze pytania o rentowność wydobycia – PGG przyznaje, że analizując sytuację rynkową, obserwowana jest nadpodaż węgla opałowego w stosunku do zapotrzebowania gospodarstw domowych oraz duża presja cenowa i ilościowa węgla sortowanego z importu, głównie z Kazachstanu, które stanowią realną konkurencję dla węgla polskiego. – Do czynników wspierających taki stan należą m.in. niskie zużycie opału wynikające z korzystnych warunków atmosferycznych (krótki i łagodny poprzedni sezon grzewczy oraz ciepła tegoroczna jesień), duże zapasy poczynione przez klientów indywidualnych w zeszłym sezonie w obawie przed kryzysem i niską dostępnością węgla oraz zmiany w sposobach ogrzewania domów jednorodzinnych – informuje nas biuro prasowe PGG. Ta sytuacja może się utrzymać dłużej, bo jak dodaje PGG, w tym momencie nie widać na rynku sygnałów o istotnie wzrastającym zapotrzebowaniu na węgiel opałowy.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu