Orlen ruszył z rozbudową podziemnego magazynu gazu ziemnego wysokometanowego w Wierzchowicach (woj. dolnośląskie). Po zakończeniu inwestycji jego pojemność zwiększy się o 0,8 mld m sześc., czyli z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc. Dzięki projektowi wzrośnie również moc zatłaczania i odbioru surowca z tej instalacji. Przełoży się to na większą elastyczność instalacji i możliwość szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację rynkową.
Bezpieczeństwo kraju
Rozbudowa podziemnego magazynu w Wierzchowicach ma kosztować 576 mln zł. Tym samym będzie największym tego typu przedsięwzięciem w historii naszego kraju. Inwestycję przeprowadzą należące do grupy kapitałowej Orlen firmy: PGNiG Technologie (główny wykonawca prowadzący nadzór nad inwestycją), Gazoprojekt (opracował projekt) i Exalo (wykona odwierty). Zakończenie rozbudowy planowane jest na przełomie 2025 i 2026 r.
Czytaj więcej
Tylko działalność związana z dystrybucją, obrotem i magazynowaniem gazu dała ostatnio więcej zarobić niż rok temu, i to pomimo przejęcia Lotosu i PGNiG. Słabo było m.in. w obszarach petrochemicznym i wydobywczym.
Następstwem realizowanej inwestycji będzie zwiększenie przez Polskę łącznych pojemności magazynowych gazu wysokometanowego z obecnych 3,3 mld m sześc. do 4,1 mld m sześc. „Dysponując taką rezerwą, będziemy lepiej przygotowani na wypadek ewentualnych przerw w dostawach z zagranicy lub gwałtownego wzrostu zapotrzebowania w okresie ostrych mrozów. Tym samym rozbudowa magazynów wpisuje się w nasz strategiczny cel wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju” – przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Koncern jest właścicielem wszystkich siedmiu działających w Polsce magazynów gazu wysokometanowego. Pięć z nich powstało w wyeksploatowanych złożach błękitnego paliwa. Są to: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica. Pozostałe dwa, czyli Kosakowo i Mogilno, powstały w kawernach solnych (puste przestrzenie utworzone w złożach soli w wyniku jej wypłukiwania).