Rada UE zajmowała się w poniedziałek zmianami w prawie dotyczącym kształtu rynku energii. Debatowano nad zgłoszonymi poprawkami. Jedna z nich dotyczyła wydłużenia systemu pomocy publicznej dla emisyjnych elektrowni węglowych o trzy lata, a więc do końca 2028 r. W czasie obrad dostrzec można było, że Komisja Europejska oraz część innych krajów, m.in. Francja, są gotowe poprzeć stosowną poprawkę do reformy rynku energii. Do czasu zamknięcia gazety nie przyjęto ostatecznie ogólnego stanowiska, jednak z wypowiedzi ministrów krajów członkowskich wynikało, że będzie to stanowisko korzystne dla polskiej energetyki. Oczekiwano, że poprawka, którą zaproponowała szwedzka prezydencja do propozycji Komisji, zostanie przyjęta.
W Polsce, aby utrzymać funkcjonowanie elektrowni węglowych na rynku (co jest niezbędne do zapewnienia podaży mocy do produkcji energii), korzystają one obecnie z mechanizmu wsparcia w postaci rynku mocy, na który przed laty zgodziła się Komisja. Starsze elektrownie węglowe, bardziej emisyjne, korzystają z krótkich kontraktów mocowych – rocznych lub kilkuletnich. Po 2025 r. poza najnowocześniejszymi, dużymi jednostkami systemowymi (które mają kilkunastoletnie kontrakty mocowe), wszystkie elektrownie emitujące CO2 w ilości powyżej 550 g/KWh nie mogłyby korzystać już z tego mechanizmu. Straciłyby rentowność i trzeba byłoby je wygasić. Oznacza to, że system energetyczny w Polsce, który wciąż w 70 proc. jest oparty na węglu, nie mógłby bilansować mocy i mogłoby ich brakować do produkcji prądu.
Jak szacowały w 2021 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, do 2030 r. wycofanych zostanie ponad 3 GW mocy, głównie jednostek o mocy 200 MW każda. PSE podkreślają, że kumulacja odstawień elektrowni z eksploatacji nastąpi dopiero w latach 2030–2040, kiedy przestaną działać źródła o dodatkowej sumarycznej mocy rzędu 15 GW. Dla porównania obecna łączna moc zainstalowana w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym na koniec 2022 r. wynosiła blisko 60 GW.
Jeśli UE zgodzi się na zmianę regulacji, konieczna będzie szybka implementacja przepisów do polskiego prawa.