"W pierwszym kwartale roku Grupa MOL osiągnęła stabilne wyniki dzięki dobrej dyscyplinie wewnętrznej wszystkich segmentów. Nie przeszkodziły w tym nawet wciąż normalizujące się czynniki makro. W tym czasie nasza firma odegrała ważną rolę w zapewnieniu niezależności energetycznej regionu. Segment Upstream zdołał zwiększyć produkcję krajową, dostarczyliśmy do Europy własną ropę ze złoża w Azerbejdżanie i kontynuowaliśmy inwestycje mające na celu umożliwienie przetwarzania w naszych, pozbawionych dostępu do morza, rafineriach surowca pochodzącego z różnych źródeł. Jednocześnie nasz segment Consumer Services wyszedł wzmocniony z zeszłorocznego kryzysu i rozpoczął działalność w Polsce" - powiedział prezes i CEO Grupy MOL Zsolt Hernádi, cytowany w komunikacie.
W segmencie rafineryjno-petrochemicznym (Downstream) oczyszczony wynik EBITDA wzrósł o 18% r/r do 299 mln USD.
"Marża petrochemiczna znalazła się w tym okresie pod presją, jednak wyniki z działalności rafineryjnej i handlowej były w stanie zrównoważyć negatywne czynniki, takie jak opodatkowanie tzw. nadmiarowych zysków na Węgrzech. W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, w pierwszym kwartale na Węgrzech o 14% spadło zapotrzebowanie na paliwa. To wynik znacznego wzrostu popytu w ub.r. na skutek obowiązujących wtedy cen maksymalnych. W ostatnim kwartale niewielki wzrost popytu odnotowano jednak na rynkach słowackim (+3%) i chorwackim (+1%). W zakresie dywersyfikacji dostaw ropy do Europy Grupa osiągnęła znaczący postęp w marcu br., sprowadzając pierwszy transport lekkiej ropy z Azerbejdżanu ze złoża ACG, którego jest udziałowcem, do należącej do Grupy rafinerii Slovnaft w Bratysławie" - czytamy w komunikacie.
Segment detaliczny (Consumer Services) niemal podwoił wynik EBITDA, notując wzrost o 97% r/r. Wpłynęła na to poprawa otoczenia regulacyjnego i dalszy wzrost marżowości oferty pozapaliwowej.
"Wolumen sprzedaży wzrósł w tym okresie o 16%. Do tego należy doliczyć kolejnych ok. 200 mln litrów paliwa w związku z nabyciem sieci Lotos w Polsce z końcem 2022 r. Marka MOL została już oficjalnie zaprezentowana w kraju, a proces rebrandingu sieci stacji jest w toku. Liczba punktów Fresh Corner w Grupie wzrosła w pierwszym kwartale do 1 172, wobec 1 081 rok wcześniej" - napisano także.
Segment wydobywczy (Upstream) w ostatnim kwartale zaliczył spadek EBITDA do 283 mln USD w obliczu spadających cen surowców, dodatkowych opłat narzuconych na ich produkcję na Węgrzech oraz regulowanych cen w Chorwacji. Tym niemniej segment wypracował 205 mln USD wolnych przepływów pieniężnych, wskazał też MOL.