Przedłuża się finalizacja umowy Orlenu z Unimotem

Sprzedaż aktywów terminalowych i asfaltowych miała zakończyć się już ponad miesiąc temu. Nowego terminu strony nie podają.

Publikacja: 23.01.2023 21:00

Orlen, którego prezesem jest Daniel Obajtek (na zdjęciu), i Unimot, którym kieruje Adam Sikorski, co

Orlen, którego prezesem jest Daniel Obajtek (na zdjęciu), i Unimot, którym kieruje Adam Sikorski, coraz mocniej konkurują na polskim rynku produktów ropopochodnych.

Foto: Miłosz Poloch/materiały prasowe

Adam Sikorski, prezes Unimotu

Adam Sikorski, prezes Unimotu

materiały prasowe

Pełna realizacja środków zaradczych określonych dla fuzji Orlenu z Lotosem przedłuża się i nie wiadomo, kiedy zostanie sfinalizowana. Ostatnim brakującym elementem tego procesu jest sprzedaż terminali paliwowych i aktywów związanych z produkcją asfaltów na rzecz giełdowej grupy Unimot za co najmniej 450 mln zł. „Ze względu na stopień skomplikowania transakcji, realizowanej z firmą Unimot, z Komisją Europejską uzgodnione zostało przesunięcie terminu jej finalizacji. Jest to związane wyłącznie z kwestiami operacyjnymi – aktualnie finalizowane są działania dotyczące wdrożenia modelu operacyjnego, jaki ma obowiązywać po zamknięciu transakcji i zmianie właściciela aktywów” – informuje nas biuro prasowe Orlenu.

Koncern nie podaje, o jakie dokładnie kwestie operacyjne chodzi. Ponadto nie odpowiedział, do jakiej daty KE zgodziła się na wydłużenie sprzedaży, kiedy o taką zgodę wystąpił i kiedy ją otrzymał. To o tyle dziwne, że Orlen pierwotny termin realizacji środków zaradczych ujawnił z dużym wyprzedzeniem. Był on określony na 20 grudnia 2022 r.

Czytaj więcej

Przerób ropy naftowej zapewnia Orlenowi ogromne zyski

Końcowy etap

O nowy oczekiwany termin sfinalizowania umowy zapytaliśmy też Unimot. „Realizacją środków zaradczych sformułowanych przez KE objęty jest sprzedający, czyli PKN Orlen, więc nie jest to pytanie do nas, a do sprzedającego” – twierdzi biuro prasowe Unimotu. Spółka już pod koniec grudnia informowała, że nie ma możliwości precyzyjnego określenia terminu zamknięcia transakcji, a tym samym określenia, kiedy rozpocznie konsolidację nowych aktywów w ramach grupy. W efekcie nie może też podać tegorocznej prognozy zysków, co wcześniej planowała. Według Unimotu strony są na końcowym etapie zamknięcia transakcji. Spółka przekonuje też, że współpracuje ze sprzedającym w celu szybkiej realizacji umowy.

Bezpośrednim nabywcą ma być Unimot Investments, firma zależna od Unimotu. Z kolei przedmiotem transakcji jest Lotos Terminale, w skład którego miały m.in. wejść terminale przejęte od Orlenu, a także spółki Lotos Infrastruktura, RCEkoenergia i Uni-Bitumen (wydzielona część produkcji asfaltów z Rafinerii Gdańskiej). „Transakcja obejmuje dziewięć terminali paliwowych o łącznej pojemności magazynowej około 350 tys. m sześc.” – twierdzi Unimot. Mocy wytwórczych nabywanych zakładów asfaltowych w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach nie podaje, gdyż stanowią tajemnicę handlową.

Dużo niewiadomych

W odniesieniu do terminali paliwowych Orlen precyzuje, że chodzi o zbycie pięciu obiektów Lotosu zlokalizowanych: w Czechowicach-Dziedzicach, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu i Rypinie, a także czterech należących do Orlenu: w Bolesławcu, Szczecinie, Gutkowie i Gdańsku. „Dla PKN Orlen nie są to strategiczne bazy. Zarówno terminale, jak i części wydzielone związane z produkcją asfaltów zostały przeniesione odpowiednio do spółki Lotos Terminale i Uni-Bitumen” – twierdzi płocki koncern.

Orlen nie odpowiedział, ile terminali i o jakiej łącznej pojemności magazynowej pozostanie mu po finalizacji umowy z Unimotem. Nie podaje też, jakie posiada moce produkcyjne w zakresie asfaltów zarówno na poziomie rafinerii, jak i zakładów przetwarzających ten produkt. W odniesieniu do Rafinerii Gdańskiej Orlen nie ujawnia nawet, czy i do jakiej części produkcji asfaltów ma tam prawo Saudi Aramco (30-proc. udziałowiec Rafinerii Gdańskiej).

Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta
Surowce i paliwa
KGHM sprzedał mniej miedzi
Surowce i paliwa
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto