Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKN Orlen ma w planach budowę wielostanowiskowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyli tzw. hubów ładowania, w których do dyspozycji kierowców będzie od czterech do ośmiu stanowisk ładowania. „Będą one miały charakter modułowy (co ułatwi ich modernizację oraz rozbudowę) i pozwolą na ładowanie z mocą nawet do 300 kW. Przyszłe huby będą rozmieszczone głównie wzdłuż tras szybkiego ruchu" – informuje zespół prasowy Orlenu. Koncern zauważa, że technologie związane z elektromobilnością dynamicznie się rozwijają, co widać np. na rynku niemieckim. W efekcie w najbliższych latach w Polsce należy się spodziewać m.in. gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na ultraszybkie ładowarki. Na koniec ubiegłego roku grupa posiadała 215 szybkich stacji ładowania (ładowarki typu DC), z czego 137 w Polsce. Na koniec tego roku planuje ich mieć w naszym kraju już ponad 180. Ile powstanie w innych państwach, na razie nie ujawnia. Na koniec roku posiadała 13 szybkich stacji ładowania w Niemczech i 65 w Czechach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.