Na koniec marca na terenie zgazyfikowanych w Polsce gmin zamieszkiwało 88,4 proc. ludności naszego kraju. Tym samym grupa PGNiG uznaje program przyspieszenia inwestycji w biznesie dystrybucyjnym za wykonany. Zakładał on, że do 2022 r. wskaźnik ten wyniesie blisko 90 proc.
Mimo to należąca do grupy Polska Spółka Gazownictwa, dominujący uczestnik rynku dystrybucji gazu w naszym kraju, zamierza kontynuować cele wynikające z uruchomionego w 2018 r. programu. Chce w tym roku podłączyć do sieci gazociągowej kolejne 17 gmin. „Weryfikujemy możliwości rozbudowy i dookreślamy zakres inwestycji poprzez uwzględnienie zmian w preferencji wyboru źródeł energii, oraz ich wykorzystania przez naszych potencjalnych klientów. Biorąc pod uwagę analizy podaży gazu jak i deklarowane potwierdzone zapotrzebowanie, będziemy realizować kolejne inwestycje na obszarze całego kraju" – informuje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.
Sieci wyspowe
W tym roku wartość inwestycji w biznesie dystrybucyjnym zaplanowano na 3,15 mld zł, a więc minimalnie mniej niż w roku ubiegłym, mimo że taryfa dystrybucyjna wzrosła o 3,6 proc. PGNiG tłumaczy, że według obowiązujących regulacji przychody osiągane na podstawie taryfy nie stanowią bezpośrednio źródła finansowania inwestycji i nie należy ich ze sobą wiązać. „Należy podkreślić, że przychody z taryfy pokrywają koszty uzasadnione zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Natomiast inwestycje finansowane są tylko częściowo przez odbiorców w postaci opłaty przyłączeniowej" – informuje PGNiG. Jednym z największych projektów jest budowa gazociągu Hanuszów-Otmuchów (woj. opolskie), która ma być zakończona jeszcze w tym półroczu. W tym roku planowane jest też zakończenie gazyfikacji rejonu Szczawnicy i gmin ościennych (woj. małopolskie) oraz gmin Rzeczenica, Koprzywnica i Przechlewo (woj. pomorskie).
Koncern inwestuje również w tzw. sieci wyspowe, czyli działające w oparciu o LNG (skroplony gaz ziemny), który dostarczany jest do lokalnych instalacji, gdzie następuje jego regazyfikacja i stamtąd trafia do finalnych odbiorców. Obecnie PSG posiada 95 instalacji regazyfikacji LNG, nie licząc obsługiwanych obiektów firmy Novatek. W tym roku mają powstać kolejne. „W 2022 r. planowany jest odbiór siedmiu stacji. W późniejszym terminie dalszych siedmiu" – podaje PGNiG. Dodaje, że kolejne inwestycje to kwestia wyników indywidualnych biznesplanów.