Rano Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami dziś rano przestało płynąć błękitne paliwo do naszego kraju z kierunku wschodniego. To konsekwencja odmowy płacenia za niego rublami.

Publikacja: 27.04.2022 09:22

Rano Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski

Foto: Bloomberg

PGNiG poinformowało o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego realizowanych do Polski przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. Do całkowitego wstrzymania transportu, zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami Rosjan, doszło dziś rano. Jednocześnie polski koncern zapewnił, że bieżące dostawy do jego klientów są wykonywane zgodnie ze zgłaszanym przez nich zapotrzebowaniem.

Według PGNiG wstrzymanie przesyłu gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. W tej sytuacji spółka zastrzega sobie prawo do dochodzenia roszczeń i skorzystania ze wszystkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych oraz uprawnień wynikających z przepisów prawa.

Czytaj więcej

Polska gotowa na zakręcenie kurka z rosyjskim gazem

Wstrzymanie dostaw gazu jest konsekwencją wydania dekretu przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 172 z 31 marca tego roku „O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. W ten sposób próbuje się zmusić część kontrahentów Gazpromu do prowadzenia rachunków rozliczeniowych w banku znajdującym się w jurysdykcji Rosji i dokonywania ostatecznej płatności za surowiec w rublach. Zarząd PGNiG odrzuca takie warunki rozliczenia, jako niezgodne z obowiązującymi postanowieniami kontraktu jamalskiego i zdecydował o regulowaniu płatności według dotychczasowych zasad, a więc w dolarach.

Kontrakt jamalski zawarty z Gazpromem obowiązuje do 31 grudnia 2022 r. Na jego mocy Polska może importować z Rosji do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. Dla porównania nasze zużycie wynosi około 20 mld m sześc. Obecnie cena w kontrakcie określana jest zarówno na podstawie kursu ropy jak i cen gazu na rynkach zagranicznych.

PGNiG zapewnia, że dysponuje zróżnicowanymi możliwościami pozyskiwania błękitnego paliwa. Chodzi o możliwości zakupu gazu z UE, dzięki połączeniom z Niemcami i Czechami, jak i na międzynarodowym rynku LNG poprzez gazoport w Świnoujściu. Ważnym źródłem jest też własne wydobycie ze złóż krajowych oraz zgromadzone zapasy. Krajowe magazyny gazu w Polsce są obecnie zatłaczane, a stan ich zapełnienia wynosi około 80 proc.

Surowce i paliwa
KGHM produkuje więcej miedzi i mniej pozostałych metali
Surowce i paliwa
Wyciskanie krótkich pozycji na miedzi wstrząsnęło światowym rynkiem
Surowce i paliwa
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Surowce i paliwa
Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w I kw. 1,55 mld zł
Surowce i paliwa
MOL uruchomił na Węgrzech największą w historii pojedynczą inwestycję
Surowce i paliwa
JSW szybko traci środki, a przed nią inwestycje