Polska Miedź zakłada własne TFI

Towarzystwo ma inwestować głównie w spółki niepubliczne. Zgody na nowy rodzaj działalności KGHM spodziewa się jesienią

Publikacja: 29.05.2009 08:01

Cezary Iwański, były wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management

Cezary Iwański, były wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Utworzenie przez KGHM Polska Miedź własnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych z deklaracji przeradza się w konkretne działania. Spółka do uruchomienia projektu zatrudniła właśnie Cezarego Iwańskiego, byłego wieloletniego wiceprezesa Pioneer Pekao Investment Management.

[srodtytul]Jeszcze w tym roku[/srodtytul]

Po co spółce TFI? Biuro prasowe KGHM nie udzieliło wczoraj informacji na ten temat.

– Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że TFI będzie tworzyło fundusze inwestycyjne zamknięte, które będą inwestowały aktywa głównie w spółki niepubliczne na wzór funduszy private equity czy venture capital – ujawnia Cezary Iwański. Czy będą to produkty wyłącznie dla KGHM? – Myślimy o tym, żeby wyjść z ofertą na zewnątrz – odpowiada. Iwański nie będzie zajmował się zarządzaniem aktywami – zaczyna kompletować zespół. W czerwcu obejmie fotel prezesa TFI KGHM. – Następnie złożymy wniosek do KNF o zgodę na wykonywanie działalności. W wersji optymistycznej ruszymy jesienią. W realistycznej, do końca tego roku – szacuje przyszły szef TFI KGHM.

Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności i członek rady nadzorczej KGHM z wyboru załogi, z rezerwą wypowiada się o projekcie. – Spółka powinna dywersyfikować działalność, ale nie jestem pewien, czy wchodząc w tak „odległe” obszary, jak finanse czy energetyka – uważa.

[srodtytul]Korzyści podatkowe[/srodtytul]

Polska Miedź będzie jedynym akcjonariuszem towarzystwa. Wcześniej pojawiały się deklaracje, że będą do niego trafiać udziały spółek zależnych, niezwiązanych z podstawową działalnością. To dość powszechne działanie na rynku – od zysków ze sprzedaży aktywów włożonych wcześniej do FIZ-u nie trzeba co roku odprowadzać podatku Belki. Odroczony płaci się dopiero przy wyjściu z funduszu, czyli często po wielu latach. Do tego czasu można obracać zatrzymaną gotówką. Zazwyczaj przedsiębiorstwa nie decydują się na zakładanie TFI, ale wykorzystują do tego istniejące towarzystwa, gdzie mają swoje FIZ-y. Własne towarzystwo to dodatkowe koszty.

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?p=5144961#5144961]Obserwuj dyskusję na temat spółki na forum parkiet.com »[/link]

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=5]Obserwuj dyskusję na temat funduszy inwestycyjnych na forum parkiet.com »[/link]

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku