Spółka Polskie LNG ma zgodę na budowę gazoportu w Świnoujściu

Spółka celowa Polskie LNG, która będzie budować terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, otrzymała od wojewody zachodniopomorskiego pozwoleniu na budowę części lądowej, poinformował Gaz-System odpowiedzialny za to przedsięwzięcie.

Publikacja: 15.07.2009 17:34

"Terminal LNG powstanie na prawym brzegu Świny w dzielnicy Warszów, na terenie, który od dawna przeznaczony jest pod rozwój portu. Powierzchnia terenu inwestycji wynosi ok. 40 ha" - czytamy w komunikacie.

Gaz-System przypomniał, że rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe po wyborze Generalnego Realizatora Inwestycji, co planowane jest w połowie 2010 roku.

Polskie LNG otrzymało już decyzje środowiskowe dla inwestycji dotyczące zarówno części lądowej, jak i części morskiej, z których wynika, że inwestycja jest bezpieczna dla obszarów Natura 2000 i nie narusza ich integralności.

Gaz-system podał, że obecny harmonogram prac zakłada uruchomienie terminalu LNG w 2014 roku wobec wcześniej planowanego uruchomienia na przełomie 2013/2014 roku. Pierwotnie rozpoczęcie regazyfikacji planowano na drugą połowę 2011 roku.

Obecnie szacuje się, że budowa terminala będzie kosztowała ok. 500 mln euro.

Terminal pozwoli odbierać do 5 mld m sześc. gazu rocznie, choć w zależności od wzrostu zapotrzebowania na gaz możliwa będzie rozbudowa terminalu nawet do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. W terminalu LNG w Świnoujściu planowana jest budowa dwóch zbiorników o pojemności 160 tys. metrów sześciennych, a także inne tzw. inwestycje towarzyszące , m.in. gazociągi przesyłowe.

Na początku lipca, Gaz-System, właściciel spółki Polskie LNG podjął decyzję o podwyższeniu jej kapitału zakładowego o kwotę 60 mln złotych (do 110 mln złotych). Do końca roku planowane jest dodatkowe podwyższenie kapitału spółki Polskie LNG o kolejne 60 mln złotych.

Dokapitalizowanie spółki Polskie LNG ma na celu zapewnienie finansowania zadań przewidzianych w harmonogramie budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, m.in. zakup gruntów i przygotowanie terenu pod budowę. W latach 2009-2013 Polskie LNG nie zakłada uzyskiwania przychodów z działalności operacyjnej, ze względu na realizowany w tym czasie proces inwestycyjny dlatego dokapitalizowanie jest niezbędne.

Ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowę z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazu skroplonego (LNG). Umowa na lata 2014 -2034, gwarantuje dostawę ok. 1 mln ton gazu LNG rocznie, czyli ok. 1,5 mld m sześc. gazu rocznie o wartości ok. 550 mln USD.

Dostawy gazu z Kataru do terminalu gazowego w Świnoujściu będą realizowane przy pomocy nowej klasy gazowców Q-Flex o pojemności 216 tys. m. sześc. Pierwsza dostawa odbędzie się między czerwcem a grudniem 2014 r.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku