Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabiega o dotacje unijne na inwestycje związane ze zwiększeniem pojemności magazynowych na gaz ziemny w Polsce. – Pieniądze zamierzamy pozyskać na budowę podziemnego magazynu w Kosakowie oraz rozbudowę istniejących już obiektów tego typu w Strachocinie, Wierzchowicach oraz Mogilnie. Chcemy, aby dofinansowanie wyniosło około 50 proc. wartości tych projektów, czyli łącznie 300 mln euro (około 1,2 mld zł) – mówi Sławomir Hinc, wiceprezes ds. finansowych PGNiG. Informacje na temat magazynów przedstawi też dziś zarząd spółki podczas prezentacji wyników finansowych za pierwsze półrocze.

PGNiG otrzyma pieniądze na zaplanowane inwestycje jeśli spełni wyznaczone warunki i dostanie pozytywną opinię z Komisji Europejskiej, w tym zwłaszcza jej Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu oraz Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji. Do 2015 r. grupa PGNiG na wszystkie inwestycje w magazyny chce przeznaczyć około 3 mld zł. – Część pieniędzy zamierzamy pozyskać z kredytów i emisji obligacji. W sprawie pożyczki rozmawiamy m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – twierdzi Hinc.

PGNiG posiada sześć magazynów o łącznej pojemności 1,6 mld m sześc. Polska zużywa rocznie około 14 mld m sześc. gazu, co oznacza, że zgromadzone w nich zapasy mogą wystarczyć na około 40 dni. Plany zarządu dotyczące rozbudowy magazynów do 2015 r. przewidują zwiększenie ich pojemność do około 3,8 mld m sześc. Pierwsze nowe obiekty powinny być oddane do użytku w 2011 r.

Wszystkimi magazynami zarządza oddział PGNiG wydzielony pod koniec ubiegłego roku. Za kilka lat może być przekształcony w spółkę. Odrębne firmy zarządzają magazynami m.in. w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

We wprowadzonej od 1 lipca nowej taryfie na magazynowanie gazu uwzględniono 10,4-proc. stopę zwrotu z inwestycji w magazyny. Dzięki temu dziś bardziej opłaca się budować tego typu obiekty. Urząd Regulacji Energetyki ustalił stopę zwrotu na wyższym poziomie, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach finansowych (ustawa określa ją na co najmniej 6 proc.).