MSP sprzeda 13,5 proc. akcji Grupy Lotos inwestorowi branżowemu, ale nie Orlen

Ministerstwo Skarbu Państwa wciąż prowadzi rozmowy z inwestorami branżowymi, zainteresowanymi pakietem akcji Grupy Lotos, ponieważ część z nich jest zainteresowana pakietem większym niż oferowane 13,5%, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada. Obecnie Skarb Państwa ma 63,97% akcji Lotosu

Publikacja: 12.01.2010 10:10

"Dlatego te rozmowy trwają, bo są inwestorzy, którzy chcieliby mieć perspektywę dalszą, niż tylko zakup tego pakietu [13,5% - przyp. ISB]" - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Minister przyznał, że w przyszłości możliwe będzie zejście przez Skarb Państwa poniżej poziomu 50% zaangażowania w spółce. "Nie wychodzę z założenia, że w Lotosie Skarb Państwa musi mieć zawsze ponad 50%. Widzę Lotos również jako prywatną spółkę w przyszłości" - powiedział Grad.

Inwestorem strategicznym dla Lotosu nie będzie jednak PKN Orlen. "Co jakiś czas taki projekt pojawia się w mediach. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem realizacji takiego projektu i nie sądzę, aby tak było" - powiedział minister.

W ub. tygodniu wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiedział, że w ciągu miesiąca resort wypracuje wariant sprzedaży pakietu akcji Grupy Lotos. Wcześniej Budzanowski ogłosił, że MSP chce rozpocząć negocjacje na temat sprzedaży 13,5% akcji Grupy Lotos na rzecz inwestora strategicznego i liczy na sfinalizowanie tej transakcji do połowy 2010 r. W grę wchodziłby zakup 13,5% akcji spółki przez inwestora branżowego, powiedział wówczas.

"W 2010 roku sprzedamy ten pakiet" - powiedział w poniedziałek Grad.

Obecnie Skarb Państwa ma 63,97% akcji Grupy Lotos (po zwiększeniu udziałów w rozliczeniu transakcji sprzedaży Lotosowi mniejszościowego pakietu Petrobaltiku wcześniej w br.). Budzanowski podkreślał, że MSP chce sprzedać ok. 13,5-proc. pakiet akcji, tak, aby nie zmniejszyć udziału Skarbu Państwa poniżej 51%. lotos

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku