Pawlak: Inwestor arabski może kupić pakiet akcji Grupy Lotos

Nie można wykluczyć sprzedaży pakietu akcji Grupy Lotos inwestorowi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), czyli z kraju, którego delegacja resortu gospodarki gości właśnie w Polsce, wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. W jego ocenie, możliwości współpracy jest jednak znacznie więcej

Publikacja: 27.01.2010 15:40

"W ostatnich dniach była delegacja pod przywództwem ministra gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, byli także przedstawiciele przemysłu petrochemicznego i prowadzili rozmowy w PAIiIZ oraz w ministerstwie gospodarki. I wyrazili zainteresowanie nie tylko sektorem petrochemicznym, ale również transportowym i infrastrukturą" - powiedział Pawlak dziennikarzom w Sejmie.

Według niego, ZEA są także zainteresowane współpracą "w drugą stronę", czyli inwestycjami w przemysł, ponieważ chcą zwiększyć jego udział w PKB z 11-12% nawet do 20%. I w tym widzi szansę także dla polskich firm.

"Jeśli chodzi o Lotos, to minister skarbu będzie sprzedawał w najbliższym czasie pakiet akcji tej spółki, więc niewykluczone, że mogą to być także inwestorzy z ZEA, ale ponieważ sprzedaż będzie na giełdzie, to może być jednak większe rozproszenie kapitału" - podsumował Pawlak, zastrzegając jednak, że nie do końca zna plany ministra skarbu i sposób sprzedaży akcji gdańskiej spółki.

Czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna: napisał, że według jego ustaleń potencjalnym kandydatem do kupna akcji Grupy Lotos jest International Petroleum Investment Company z ZEA, udziałowiec hiszpańskiego koncernu Cepsa i austriackiego OMV.

Po tym, jak Skarb Państwa sprzedał inwestorom finansowym 14 mln akcji (10,8% kapitału), Lotosu, resort podał, że zobowiązał się do niesprzedawania dalszych akcji tej spółki poprzez giełdę w ciągu najbliższych 180 dni.

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział niedawno agencji ISB, że po sprzedaży 10,8% akcji Lotosu resort chce sprzedać kolejne akcje inwestorowi branżowemu lub z dostępem do złóż, co spowoduje obniżenie udziału Skarbu Państwa poniżej 50%.

Surowce i paliwa
W JSW rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bumech broni koncesji, a płatności za szkody górnicze ma realizować Silesia
Surowce i paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach dekarbonizacyjnych
Surowce i paliwa
Bumech może stracić górniczą koncesję
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Kopalnia Bumechu bez koncesji? Jest wniosek
Surowce i paliwa
Unimot obserwuje wzrost popytu na benzynę