Na bazie ostatnich pozytywnych informacji cena miedzi w notowaniach ciągłych przekroczyła poziom 8 tys. USD/t , co oznacza, że jest najwyższa od sierpnia 2008 roku. W ujęciu złotówkowym przekroczyła poziom 23 tys. PLN za tonę, a to najwyższy poziom od października 2006 roku.
Sytuację na rynku czerwonego metalu i ostatnie wzrosty notowań komentuje Grzegorz Laskowski, kierownik wydziału ryzyka towarowego w KGHM. "Rynek pozytywnie zareagował na sprawozdanie z posiedzenia Fed z 16 marca (zostało ogłoszone 6 kwietnia) - zapowiedź kontynuacji stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas. Oznacza to tani pieniądz, a tym samym relatywnie małą atrakcyjność obligacji. Inwestorzy szukają alternatywy, kierując strumień pieniądza na rynek surowcowy, w szczególności na perspektywiczny w długim terminie rynek miedzi.
Wsparciem była ogłoszona w niedzielę pomoc finansowa dla Grecji. Kraje strefy euro zobowiązały się do dostarczenia Grecji pomocy w wysokości 30 mld euro, a kwota ta ma zostać uzupełniona o dodatkowe 15 mld euro z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według przedstawionych rozwiązań pożyczka ma być oprocentowana na poziomie ok. 5%, co pozwoliłoby Grecji wyraźnie obniżyć koszty obsługi długu. W reakcji na powyższą informację kurs EUR/USD wzrósł do ponad 1,36. Osłabienie dolara amerykańskiego przekłada się na wzrost notowań miedzi.
Pozytywnie została także odebrana prezentacja Rio Tinto na corocznej konferencji rynku miedzi w Chile - konferencji Cesco. Globalna spółka górnicza miedzi zakłada znaczący deficyt na rynku miedzi rafinowanej w przyszłym roku, przy zbilansowanym rynku w roku bieżącym.
Import miedzi rafinowanej do Chin okazał się w marcu dużo lepszy niż w ostatnich miesiącach. Import miedzi rafinowanej, stopów miedzi, półproduktów z miedzi i anod miedzianych w marcu 2010 roku wyniósł 456 tys. ton. W stosunku do lutego oznacza to wzrost aż o 42 proc.".