Lotos: Na złoża nie wystarczy

Sprzedaż spółek da kilkaset milionów złotych

Publikacja: 10.08.2010 08:24

Sprzedając aktywa niezwiązane z podstawową działalnością, Lotos pozyska kilkaset milionów złotych i poprawi efektywność. Ale to za mała kwota na inwestycje w wydobycie. Plan dezinwestycji w Lotosie lansuje wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Chce, by znalazł się on w aktualizowanej właśnie strategii grupy.

Analitycy ostrożnie oceniają plany Ministerstwa Skarbu, choć uważają, że sprzedaż części aktywów niezwiązanych z główną działalnością przyczyni się do poprawy efektywności Lotosu. Ale wpływy z tytułu dezinwestycji nie będą znaczące. Zdaniem Pawła Burzyńskiego z DM BZ WBK, Lotos może pozyskać w ten sposób kilkaset milionów złotych.

Z informacji „Parkietu” wynika, że zarząd gdańskiej firmy zlecił analizy wyceny wartości spółek kolejowej, serwisowej, a także Lotos Asfalt. – Trudno wycenić te spółki, bo Lotos nie ujawnia danych o nich, a dodatkowa trudność to fakt, że są one ściśle powiązane bądź to z działalnością rafinerii, jak Lotos Asfalt, bądź z grupą i bazują na jej zleceniach, jak Lotos Serwis czy Lotos Kolej – dodaje analityk DI BRE Banku Kamil Kliszcz.

Zdaniem analityka DM BZ WBK zarząd powinien raczej wpływy z dezinwestycji przeznaczyć na zmniejszenie zadłużenia. Lotos od przyszłego roku musi spłacać kredyty zaciągnięte na rozbudowę rafinerii.

Paweł Burzyński przypomina też, że na wykonanie planów pozyskania złóż Lotos potrzebować będzie kilka miliardów złotych, a efekty tych inwestycji uzyska dopiero po kilku latach. Tym bardziej zatem istotnego znaczenia nabiera prywatyzacja. – Gdyby się nie powiodła i nie udało się wybrać inwestora dla Lotosu, to grupa nie powinna decydować się na wielkie inwestycje w poszukiwania i wydobycie – dodaje.

Sylwetka prezesa w [link=http://www.rp.pl/artykul/520363_Gracz_na_Pomorzu.html" target="_blank]dzisiejszej "Rzeczpospolitej"[/link]

Surowce i paliwa
Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia
Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM
Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Surowce i paliwa
Wkrótce KGHM i rynek poznają szczegóły dotyczące obniżenia podatku od miedzi
Surowce i paliwa
Zwiększenie wydobycia JSW niewiele pomoże