– Ze względu na to, że proces jest bardzo złożony i zważywszy na ostatnie doświadczenia MSP przy transakcjach z inwestorem branżowym, wątpliwe jest, by w tym roku udało się zakończyć prywatyzację – powiedział „Parkietowi” wiceminister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski.
Przetarg na sprzedaż akcji Lotosu przez SP trwa formalnie od października ubiegłego roku, ale już po raz drugi ministerstwo przesunęło termin udostępnienia memorandum o spółce i składania ofert. Inwestorzy mają czas do 27 kwietnia na pobranie memorandum i do 29 kwietnia na przesłanie ofert. – Ta decyzja zapadła na wniosek inwestorów, którzy chcą mieć więcej czasu na przygotowanie ofert – powiedział Budzanowski.
Minister Skarbu Państwa do 13 maja ma przekazać inwestorom swoją opinię. Resort może sprzedać ok. 53 proc. akcji gdańskiej grupy Lotos, która jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w Polsce. Ich wartość giełdowa to ponad 2,8 mld zł. Gdyby jednak inwestor kupował wszystkie akcje, to zapłaci więcej – bo na pewno Skarb Państwa będzie oczekiwał premii za oddanie kontroli nad firmą. Zatem transakcja może mieć – według ekspertów – wartość nawet 3,5 mld zł. Do tej pory – jak ustaliliśmy – memorandum informacyjne pobrały tylko firmy rosyjskie i jeden koncern z Chin. Wśród zainteresowanych wymienia się TNK BP, Rosnieft i GazpromNieft.
Choć Ministerstwo Skarbu nie może dyskryminować żadnego z potencjalnych inwestorów, to nie jest tajemnicą, że najchętniej widziałoby oferenta z Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych. Ale dla tych koncernów aktywa rafineryjne są mało interesujące, potentaci zaś, jak choćby Shell czy BP, wyzbywają się ich. Na pewno z zainteresowaniem resort przyjąłby ofertę od któregoś z koncernów skandynawskich, ale największy – Statoil jej nie złoży. Nie ma też żadnych sygnałów, że Lotosem interesuje się koncern Neste, który już ma w Polsce sieć stacji.
Mikołaj Budzanowski podkreśla tylko, że dla Skarbu Państwa najważniejszy jest wybór takiego inwestora, który zagwarantuje gdańskiej spółce rozwój, dostęp do złóż ropy i utrzyma podmiotowość tej firmy.