To kolejny ważny krok, który powinien przyczynić się do liberalizacji rynku oraz rozwoju branży. Bezpośredni dostęp do giełdy gazu przewidują właśnie zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego zmiany do regulaminu TGE. Te z kolei były możliwe dzięki wejściu w życie przepisów tzw. małego trójpaku, czyli nowelizacji prawa energetycznego.
– Polska po ukończeniu planowanych inwestycji, uruchomieniu dostaw gazu z terminalu LNG w Świnoujściu oraz dostaw z interkonektorów (gazociągów łączących sieci Polski i państw ościennych – red.) w Lasowie, Cieszynie i Mallnow, ma szansę być najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem ze wszystkich krajów z obszaru Grupy Wyszehradzkiej. Możliwość bezpośredniego działania na giełdzie to kolejny etap uwalniania dostępu do wolnego rynku i zwiększania jego płynności – twierdzi Ireneusz Łazor, prezes TGE. Jego zdaniem dzięki temu mamy szansę stać się znaczącym graczem na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Do tej pory na giełdzie gazu bezpośrednie zlecenia mogły składać tylko trzy domy maklerskie. Były to: DM BOŚ, Noble Securities oraz Trigon DM. Za ich pośrednictwem działało 13 przedsiębiorstw. Wśród nich m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Grupa Duon oraz Egesa Grupa Energetyczna. Teraz jest szansa, że pojawi się więcej uczestników rynku. – Nowe regulacje pozwalają nam na wprowadzenie na rynek tzw. animatorów, którzy będą dbać o płynność. Obserwujemy również zainteresowanie podmiotów zagranicznych działalnością na giełdzie – zauważa Łazor.
Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że na koniec sierpnia aż 124 firmy posiadały koncesje na obrót paliwami gazowymi. Z tej grupy 35 przedsiębiorstw prowadziło aktywny handel na szeroko rozumianym rynku. Już dziś jest więc szansa, aby przynajmniej część obrotu realizowały na giełdzie gazu. Aby dana firma mogła bezpośrednio składać zlecenia, musi spełniać wymogi określone przez KNF, URE, Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, TGE oraz Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych.
W ciągu trzech kwartałów tego roku na TGE dokonano 800 transakcji. Całkowity wolumen obrotu błękitnym paliwem wyniósł 686,9 tys. MWh. Na rynku spot (transakcji natychmiastowych)?rzekroczył 248,4 tys. MWh, a na terminowym – 438,5 tys.