Puławy dostały od Ministra Skarbu Państwa gwarancje równorzędności w procesie fuzji. Ale jak w praktyce uda się to założenie zrealizować przy konsolidacji?
Element równorzędności i partnerstwa przy budowaniu wspólnej grupy jest oczekiwaniem naszego głównego akcjonariusza. W praktyce już samo podpisanie porozumienia między Azotami Tarnów i Zakładami Azotowymi w Puławach gwarantuje obu stronom, że będą mogły na tych samych zasadach współtworzyć strategię, strukturę i ład korporacyjny powstającej Grupy Azoty.
Umowa daje spółkom pewność, że do kierownictwa nowej grupy wejdzie taka sama liczba obecnych członków zarządów spółek. Ale tylko jedna osoba zostanie prezesem.
Sam układ zarządu jest tylko małym elementem porozumienia. Jego głównym celem jest przygotowanie w drodze negocjacji właściwiej umowy konsolidacyjnej. Do 30 października będziemy rozmawiać na bazie ogólnie dostępnych informacji. Natomiast w drugim etapie, tj. po uzyskaniu zgody na koncentrację, także na bazie dokumentów handlowych, które będziemy sobie przekazywać do wglądu.
Jeśli zaś chodzi o skład przyszłego zarządu i rozdział funkcji jest to kompetencja właścicieli. Zostawmy więc te decyzje właściwym organom.