Jak wskazuje Stanisław Ozga, analityk Domu Maklerskiego PKO BP, obecny kurs akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest o ok. 20 proc. wyższy od ceny z oferty publicznej spółki w 2012 r.
- Jednocześnie nastąpiło dalsze pogorszenie sytuacji na rynku energii elektrycznej. W naszej opinii po wzrostach ceny jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy bieżące waluacje spółki są obarczone ryzykiem niższych cen energii elektrycznej w kolejnych latach, dlatego też skłaniamy się do realizacji zysków - wyjaśnia Ozga.
W ostatnich tygodniach ZE PAK zebrał sporo korzystnych rekomendacji, co sprawiło, że kurs zwyżkował szybciej, niż w tygodniach bezpośrednio po debiucie na GPW w październiku 2012 r.
Analityk DM PKO BP wskazuje, że do głównych ryzyk jakie stoją przed ZE PAK należy polityka energetyczna UE, która może doprowadzić do zmniejszenia rentowności wytwarzania na węglu brunatnym, poprzez działania prowadzące do wzrostu cen CO2, czy plany wprowadzenia akcyzy na energię zależnej od emisji CO2. Rezerwy przemysłowe węgla w eksploatowanych odkrywkach wystarcza na ok. 10 lat wydobycia na podobnym do obecnego poziomie. Kontynuacja pracy elektrowni Pątnów I i Pątnów II zależy od procesu uruchamiania nowych odkrywek, na które spółka nie ma jeszcze koncesji wydobywczych. Spółka jest całkowicie wytwórcą energii i z tego względu jej wyniki są w dużym stopniu narażone na spadki cen energii jakie miały miejsce w II półroczu 2012r.
ZE PAK jest zintegrowaną pionowo grupą energetyczną, produkującą energię elektryczną z węgla brunatnego. Elektrownie wyprodukowały w 2011 roku 10,1 TWh energii, co daje ok. 7-proc. udział w produkcji krajowej netto).