Murawski od stycznia 2011 r. był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace w tej instytucji rozpoczął w kwietniu 2009 r. Murawski pracował w BGK również w latach 2004–2007. W międzyczasie był dyrektorem Biura Polityki Długu i Zarządzania w stołecznym ratuszu oraz zastępcą Skarbnika Miasta Warszawy. Rok temu Murawski był poważnym kandydatem na stanowisko prezesa Polskich Kolei Państwowych.
Z kolei Bocian jest pracownikiem amerykańskiego koncernu poszukiwawczo-wydobywczego Chevron. W Izbie Gospodarczej Gazownictwa reprezentuje Chevron Polska Energy Resources. Podmiot ten posiada w naszym kraju cztery koncesje na poszukiwania gazu z łupków. Bocian wcześniej pracował w PKN Orlen, gdzie był menedżerem w biurze strategii. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu oraz Stanford University w Kalifornii.
Przedstawiciele PGNiG nie chcieli potwierdzić informacji „Parkietu" o powołaniu nowych członków zarządu. – Uchwała w tej sprawie jeszcze nie zapadła – mówił wczoraj po południu Marcin Moryń, wiceprzewodniczący rady nadzorczej spółki. W podobnym duchu wypowiadało się biuro prasowe.
PGNiG o ogłoszeniu konkursu na stanowiska dwóch członków zarządu informowało pod koniec stycznia. Podano, że postępowanie kwalifikacyjne dotyczące wiceprezesa ds. finansowych jest związane z zaplanowanym objęciem od 1 kwietnia przez Sławomira Hinca funkcji prezesa PGNiG Norway i jego rezygnacją z dotychczas zajmowanego stanowiska. Z kolei postępowanie konkursowe dotyczące funkcji wiceprezesa do spraw poszukiwań i wydobycia miało ścisły związek z realizacją strategicznego celu PGNiG, jakim jest wzrost wydobycia ropy i gazu na rynku krajowym pochodzącego ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. W ocenie spółki skuteczna realizacja tego celu wymaga maksymalnego zaangażowania się członka zarządu, który będzie odpowiadał wyłącznie za obszar poszukiwawczo-wydobywczy.
Marathon Oil wykonał sześć odwiertów
Amerykański koncern Marathon Oil wykonał w Polsce sześć odwiertów w ramach poszukiwań gazu w skałach łupkowych. Każdy zrealizował na terenie innej koncesji. I tak w województwie mazowieckim wykonał po jednym odwiercie na obszarze koncesji Siedlce, Rypin i Sokołów Podlaski, a także po jednym otworze w województwie lubelskim (koncesja Orzechów), pomorskim (Kwidzyn) oraz warmińsko-mazurskim (Brodnica). Tym samym, obok PGNiG, PKN Orlen i Lane Energy, Marathon Oil jest najaktywniejszym podmiotem poszukującym złóż gazu łupkowego w naszym kraju. – Na podstawie zgromadzonych danych zapadły wstępne decyzje o przeprowadzeniu w 2013 roku szczelinowania hydraulicznego na dwóch lub trzech odwiertach. Dokładna lista lokalizacji nie została jeszcze ustalona – informuje Paweł Pudłowski, dyrektor ds. rozwoju i kontaktów z rządem Marathon Oil. Zabiegi szczelinowania hydraulicznego polegają na wpompowywaniu do odwiertu, pod wysokim ciśnieniem, mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem, co powoduje powstawanie szczelin, dzięki którym ze skał uwalniany jest gaz. Są jednym z najważniejszych elementów prac poszukiwawczych.