Grupa Azoty znów rozgrzewa polityków

Przemysł › Jutro komisje sejmowe będą debatować o przyszłości nawozowego giganta. Część posłów wciąż jest zaniepokojona zakusami rosyjskiego Acronu.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:18 Publikacja: 10.07.2013 06:08

Grupa Azoty znów rozgrzewa polityków

Foto: GG Parkiet

Wśród polityków znów rozgorzała dyskusja o zabezpieczeniu polskich interesów w Grupie Azoty i obronie spółki przed wrogim przejęciem. Debata w tej sprawie odbyła się już w Sejmie na początku maja, ale niewykluczone, że znów wejdzie do porządku obrad. Część posłów domaga się od premiera Donalda Tuska jasnej deklaracji, jakie jest jego stanowisko w sprawie przyszłości polskiej spółki. Według nich nadal realne jest przejęcie kontroli nad firmą przez rosyjskiego inwestora, co mogłoby zagrozić naszemu bezpieczeństwu energetycznemu.

Są wątpliwości

Skarb Państwa jest dziś największym akcjonariuszem producenta nawozów, posiadającym 33 proc. jego kapitału. Kontrolę nad spółką zapewnił sobie poprzez zmiany w jej statucie, które ograniczają możliwość wykonywania przez innych akcjonariuszy praw z akcji do progu 20 proc. na walnym zgromadzeniu. Tymczasem w rękach Wiaczesława Kantora, właściciela rosyjskiego Acronu, który przed rokiem bezskutecznie próbował przejąć polską spółkę, pośrednio spoczywa już ponad 15 proc. akcji Azotów. To niepokoi niektórych parlamentarzystów.

–  Czy tak zdeterminowany w biznesie gracz, który otwarcie mówi o chęci przejęcia Grupy Azoty, a wraz z nią praktycznie całego rynku nawozowego w Polsce i zarazem odbiorcy 20 proc. gazu ziemnego zużywanego w naszym kraju, podejmowałby ryzyko inwestycji bez możliwości realnego zdobycia wpływu w organach spółki? – pyta poseł Mariusz Błaszczak w interpelacji skierowanej do premiera Tuska.

Co więcej, poseł sugeruje, że nie jest do końca jasne, czy ograniczenie wykonywania praw z akcji przez inwestorów jest zgodne z prawem unijnym i żąda przedstawienia przez rząd ekspertyz prawnych w tej sprawie. Sprawdziliśmy – resort skarbu takich ekspertyz nie ma. Tłumaczy jednak, że podstawą wprowadzonych zapisów jest kodeks spółek handlowych (k.s.h.), który jest kompatybilny z unijnymi przepisami. – Nie ma zatem powodów uznawania zastosowania instrumentów wynikających z k.s.h. za zagrożenie stabilności pozycji Skarbu Państwa jako akcjonariusza – zapewnia Magdalena Kobos z biura prasowego resortu skarbu.

Gorący czwartek

Klub parlamentarny PiS chce, by na posiedzeniu Sejmu informację o próbie przejęcia Azotów przez rosyjskiego inwestora przedstawił sam premier (ostatnio przemawiał wiceminister skarbu). Wniosek w tej sprawie rozpatrzy i zaopiniuje Sejmowa Komisja Skarbu Państwa już w czwartek.  Tego samego dnia komisja ustawodawcza zaopiniuje projekt ustawy o zachowaniu przez Skarb Państwa szczególnych uprawnień w tej chemicznej spółce. Wnioskodawcą jest grupa posłów Solidarnej Polski.

Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu już niejednokrotnie przekonywali, że spółka jest dobrze zabezpieczona przed przejęciem. Chodzi nie tylko o zapisy statutowe, ale też o barierę kapitałową, związaną ze zwiększoną kapitalizacją Azotów po połączeniu z Zakładami Azotowymi Puławy. Od początku roku notowania spółki wzrosły o ponad 20 proc., a wartość rynkowa Azotów sięga obecnie 6,6 mld zł. Jednak w opinii analityków to może być bańka spekulacyjna, która prędzej czy później pęknie.

[email protected]

Zobacz co na forum piszą o spółce i przyłącz się do dyskusji!

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu