To złoża soli potasowej są krajowym potencjalnym projektem inwestycyjnym, analizowanym przez Krezusa. Wiosną główny akcjonariusz spółki, miliarder Roman Karkosik wspominał w rozmowie z „Parkietem", że w Polsce jest sporo ciekawych, często niewykorzystanych okazji inwestycyjnych – ale nie chciał ujawniać szczegółów.
– Nasza spółka zależna Mineralis wystąpiła o koncesję rozpoznawczą na sól potasową – potwierdza Paweł Konzal, prezes Krezusa. Giełdowa firma jesienią zeszłego roku zapowiedziała wejście w segment surowców. Od lutego jest operatorem kopalni niklu w Indonezji, a kilka dni temu pozyskała koncesje na poszukiwania złóż boksytów i złota w Gwinei.
Szansa do wykorzystania
– Sól potasowa jest wykorzystywana głównie w branży chemicznej, m.in. jako nawóz. Przy rosnącej globalnie populacji i zapotrzebowaniu na żywność zwiększa się popyt na nawozy, stąd nasze zainteresowanie tym surowcem – mówi Konzal. – Polska jest importerem soli, a przecież są tu udokumentowane złoża. Jesteśmy zainteresowani poszukiwaniem złóż położonych w rejonie Zatoki Puckiej, między Łebą a Krynicą Morską – dodaje.
Uruchomienie wydobycia w Polsce ucieszyłoby producentów nawozów. Sól potasowa jest do nas sprowadzana głównie z Białorusi i Rosji. Koszty transportu to nie wszystko. Import do Unii Europejskiej z tych państw jest objęty wysokimi cłami.
Piguła informacyjna spółki Krezus
Sól potasowa jest jednym z najważniejszych surowców dla Polic z Grupy Azoty, które specjalizują się w produkcji nawozów wieloskładnikowych. W ubiegłym roku sól stanowiła 21 proc. kosztów materiałów i energii, które sięgnęły w sumie 2,3 mld zł. W ubiegłym i na początku tego roku cena rynkowa surowca systematycznie malała na skutek zmniejszonego popytu największych importerów: Chin, Indii i Brazylii. Dzięki temu Policom udało się wynegocjować niższe ceny. Przed głębszym spadkiem cen najwięksi producenci soli potasowej zabezpieczali się poprzez okresowe ograniczenia wydobycia. W maju Police informowały o kontraktach zakupu surowca na ten rok z Białorusi i Rosji o łącznej wartości 410 mln zł.