Energa z nową strategią

Szykujący się do debiutu energetyczny koncern w latach 2013-2021 wyda na inwestycje około 21 mld zł

Aktualizacja: 11.02.2017 00:51 Publikacja: 19.07.2013 10:57

Mirosław Bieliński, prezes Energi

Mirosław Bieliński, prezes Energi

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Rada nadzorcza Energi zatwierdziła przygotowaną przez zarząd aktualizację strategii rozwoju na lata 2013-2020. Poprzednia wersja była przyjęta w 2008 roku.

Odświeżone plany zakładają inwestycje w sieci dystrybucyjne i odnawialne źródła energii oraz kładą nacisk na zachowanie stabilności finansowej spółki.

Program inwestycyjny grupy na lata 2013-2021 przewiduje, że całkowite nakłady wyniosą około 21 mld zł, z czego około 12,5 mld zł na inwestycje w segmencie dystrybucji, a reszta głównie na inwestycje w elektrownie konwencjonalne i gazowe, wysokosprawną kogenerację, odnawialne źródła energii. Energa zamierza tym samym wzmocnić pozycję lidera w zakresie wykorzystania OZE.

Inwestycje w segment dystrybucyjny mają na celu m.in. modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnej, w tym zwiększanie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii (moc przyłączeniowa ma wzrosnąć z 1,6 do 6 GW).

Plany zakładają osiąganie średniorocznego wzrostu skonsolidowanego wyniku EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) na poziomie ponad 10 proc. 80 proc. EBITDA ma pochodzić z działalności istniejącej – reszta z nowych projektów.

Wskaźnik dług netto/EBITDA ma nie przekraczać poziomu 2,5.

Grupa ma również zwiększyć poziom zainstalowanej mocy i obniżyć emisyjność CO2.

- Modyfikacja strategii pozwoli nam nie tylko osiągnąć pozycję preferowanego i niezawodnego dostawcy energii, ale również ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne i zachować stabilność finansową poprzez inwestowanie w obszar częściowo regulowany, czyli dystrybucję – mówi cytowany w komunikacie Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada
Surowce i paliwa
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Surowce i paliwa
KGHM rusza z pierwszym etapem budowy trzech szybów górniczych
Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery