W tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wykonać lub rozpocząć wykonywanie 13 odwiertów w skałach łupkowych. Do tej pory spółka zakończyła dwa z nich o nazwach Kochanowo-1 i Wysin-1. Oba są zlokalizowane w woj. pomorskim. To zresztą w ocenie przedstawicieli grupy najbardziej perspektywiczny obszar poszukiwawczy, jeśli chodzi o występowanie gazu łupkowego. Historycznie na Pomorzu PGNiG wykonało pięć z siedmiu odwiertów. Na tym nie koniec. – Cel strategiczny dla nas na najbliższe lata to zwiększenie wydobycia węglowodorów, dlatego spółka będzie intensyfikować prace – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG.
Odwierty i szczelinowania
Gazowa grupa obecnie deklaruje w resorcie środowiska, który wydaje koncesje, wykonanie dziesięciu otworów obligatoryjnych oraz 84 opcyjnych. Czas realizacji tych prac rozciąga się do 2021 r. Liczba planowanych odwiertów może się jednak zmienić. Na razie nie wiadomo, czy wzrośnie czy też spadnie. PGNiG na kilku koncesjach przeprowadziło analizy i chce dokonać zmian dotyczących czasu obowiązywania koncesji i zakresu prac poszukiwawczych.
Kolejnym ważnym, po odwiertach, etapem prac poszukiwawczych dotyczących gazu z łupków są tzw. zabiegi szczelinowania hydraulicznego, polegające na wpompowywaniu do odwiertu, pod wysokim ciśnieniem, mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem, co powoduje, że powstają szczeliny, dzięki którym ze skał jest uwalniany gaz. Do tej pory PGNiG wykonało ich pięć, w tym jeden w odwiercie poziomym. Spółka, informując o wynikach łupkowych poszukiwań, ograniczała się do podania, że potwierdzają one występowanie gazu. Kolejne szczelinowania są planowane na przyszły rok, na koncesjach pomorskich.
Ważna współpraca
Niezależnie od samodzielnie prowadzonych prac, zarząd szuka firm zainteresowanych współpracą. W czerwcu PGNiG zaproponowało m.in. wymianę danych geologicznych firmom posiadającym koncesje poszukiwawcze na Pomorzu oraz na Lubelszczyźnie. Obecnie trwają rozmowy w tej sprawie.
PGNiG ma już podpisane porozumienie z Grupą Lotos dotyczące prac, jakie mają być zrealizowane na koncesjach Bartoszyce i Górowo Iławeckie. Od półtora roku trwają z kolei negocjacje z KGHM, PGE, Tauronem i Eneą dotyczące poszukiwań na 160 km kw. koncesji Wejherowo. Obecnie przygotowywany jest końcowy raport firmy doradczej Deloitte i po analizie tego dokumentu zarządy firm podejmą dalsze decyzje dotyczące ewentualnej współpracy.