Złota rocznica złotego wydziału KGHM-u

Tak można nazwać dwudziestą rocznicę funkcjonowania Wydziału Metali Szlachetnych (w Hucie Miedzi Głogów), należących do KGHM Polska Miedź S.A.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:27 Publikacja: 09.11.2013 10:59

W tym czasie czyli od 1993 do chwili obecnej na Wydziale Metali Szlachetnych wyprodukowano: 22, 6 tysięcy ton srebra, 12,7 tony złota, 1,4 tony selenu, 1,7 tony koncentratu platynowo –palladowego.

Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy lubińskiego koncernu podkreśla, że: „W notowaniu Word Silver Survey KGHM Polska Miedź S.A. od 2011 roku zajmuje pierwsze miejsce".

Historia Wydziału Metali Szlachetnych w KGHM-ie zaczęła się w 1990 r. od podpisania ze szwedzką firmą Boliden-Contech AB kontraktu na dostawę technologii produkcji metali szlachetnych.

Prace budowlane obiektu rozpoczęły się rok później. A uroczyste otwarcie odbyło w grudnia 1993 r. Dlatego w tym roku Wydział Metali Szlachetnych, często nazywanym złotym obchodzi jubileusz 20-lecia pracy.

Wydział produkuje srebro rafinowane, złoto, koncentrat palladowo-platynowy oraz selen.

Proces produkcji tak cennych surowców nie jest prosty.

Szlam anodowy, zawierający metale szlachetne, jest suszony, a następnie wsadowany czyli ładowany do pieca Kaldo, w którym odbywa się topienie, konwertorownie i rafinacja ogniowa.

Produktem tego procesu jest metal Dore, z którego odlewane są anody.

W procesie elektrorafinacji srebra usuwane są pozostałe zanieczyszczenia.

- Otrzymane srebro katodowe o czystości 99,99% Ag odlewane jest w sztaby tak zwane gąski lub granulowane. Srebro w postaci gąsek, zarejestrowane pod marką KGHM HG, posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Handlowej NYMEX oraz certyfikaty Good Delivery, wystawione przez London Bullion Market Association oraz Dubai Multi Commodities Centre – podkreśla Dariusz Wyborski.

Następnie wytworzony w procesie elektrorafinacji srebra szlam jest okresowo ługowany w reaktorze roztworem wody i kwasu solnego w obecności gazowego chloru.

W kolejnym reaktorze wytrącane jest złoto w postaci metalicznego piasku. I tam odzyskuje się koncentrat platynowo-palladowy.

Na koniec piasek złota po stopieniu odlewany jest w sztabki.

Obecnie na wydziale metali szlachetnych pracuje 87 osób.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu