W efekcie uniemożliwiały PKN Orlen korzystanie z usług alternatywnego przewoźnika i transportowanie paliw z litewskiej rafinerii w Możejkach w kierunku północnym. To z kolei spowodowało, że płocki koncern musiał korzystać z usług Kolei Litewskich, które okazały się stosunkowo drogie. Tym samym doszło do pogorszenia kondycji Orlen Lietuva, do której należy rafineria w Możejkach.
W ocenie analityków droga do poprawy sytuacji w Możejkach jest ciągle daleka. – Nie sądzę, aby obecne działania podejmowane przez Komisję Europejską doprowadziły do szybkiej zmiany polityki prowadzonej przez Koleje Litewskie wobec PKN Orlen. W efekcie nie ma co liczyć na rozwiązanie problemów logistycznych, z jakimi od wielu lat boryka się rafineria koncernu w Możejkach – mówi Flawiusz Pawluk, analityk UniCredit CAIB Poland. Jego zdaniem dopiero prawomocne postanowienie i kara nałożona na Koleje Litewskie może cokolwiek zmienić w postępowaniu tego przedsiębiorstwa. – To może jednak potrwać jeszcze kilka lat – twierdzi Pawluk.
Dodaje, że dziś strona litewska ma dodatkowe argumenty za tym, aby nic nie zmieniać w swoim postępowaniu. Chodzi o wyjątkowo wysokie marże rafineryjne uzyskiwane przez koncern w związku z taniejącą ropą. Już w trzecim kwartale marże były na tyle duże, że Orlen Lietuva znowu zaczął wypracowywać zysk netto. Kurs surowca nie będzie jednak ciągle spadał. – Jego stabilizacja, nawet na niskim poziomie, będzie się wiązała ze spadkiem marż i pogorszeniem kondycji Możejek. Litewska rafineria jest jedną z najmniej efektywnych w regionie i jako jedna z pierwszych będzie odczuwać negatywne zmiany na rynku – uważa Pawluk.
Biuro prasowe PKN Orlen przypomina, że koncern od 2008 r. konsekwentnie podnosi sprawę odbudowy odcinka torów do Renge. Bez tego eksport m.in. na Łotwę i do Estonii jest znacznie mniej konkurencyjny. – Wielokrotnie też składano nam obietnicę, że tory zostaną odbudowane. Tak się jednak nie stało – podaje koncern.
W kolejnych etapach postępowania KE może nałożyć na przewoźnika karę w wysokości 10 proc. jego rocznych przychodów i zobowiązać go do zaprzestania naruszania zasad konkurencji w UE.