KGHM: Kurs odreagowuje, ale perspektywy słabe

Czwartkowa sesja była szóstą z rzędu, kiedy notowania KGHM odreagowywały po głębokim spadku z poprzedniego tygodnia.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:51 Publikacja: 23.01.2015 05:00

KGHM: Kurs odreagowuje, ale perspektywy słabe

Foto: GG Parkiet

Choć kurs miedzi nadal znajduje się poniżej 6 tys. USD za tonę, to wsparciem dla notowań lubińskiego koncernu jest srebro – cena za uncję przekroczyła w górę 18 USD, ostatni raz płacono tyle we wrześniu ub.r.

Sytuacja nie wygląda jednak dla KGHM różowo. Gospodarka Chin – największego konsumenta miedzi – zwalnia. W 2014 r. wzrost PKB wyniósł 7,4 proc. wobec 7,5 proc. prognozowanych przez chiński rząd oraz wobec 7,7 proc. w poprzednich dwóch latach. To najsłabsze dane od 1990 r.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego tempo PKB Chin spadnie poniżej 7 proc. już w tym roku – osiągając wartość 6,8 proc., a w przyszłym 6,3 proc. Prognozy Banku Światowego są bardziej optymistyczne – w tym roku wskaźnik wzrostu ma wynieść 7,1 proc., a w kolejnym 7 proc.

W piątek zostanie opublikowany styczniowy PMI dla chińskiego przemysłu. Analitycy spodziewają się, że wyniesie 49,6 pkt. Tyle samo wskaźnik wyniósł w grudniu – pierwszy raz od maja spadając poniżej poziomu 50 pkt, oddzielającego wzrost od spowolnienia.

– W perspektywie najbliższych tygodni miedź powinna pozostać pod presją podaży. Ostatnie dane makro z Chin były co najwyżej średnie, a perspektywy dla globalnej gospodarki pesymistycznie oceniły ostatnio m.in. Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy – uważa Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Eksperci DM PKO BP zwracają uwagę, że po dziesięciu miesiącach ub.r. deficyt na globalnym rynku miedzi wyniósł około 616 tys. ton. Zdolności produkcyjne kopalń wzrosły o 4,6 proc., do 800 tys. ton, a produkcja miedzi rafinowanej o 8 proc., do 1,5 mln ton. Globalna konsumpcja zwiększyła się natomiast o 11 proc., do 1,9 mln ton – napędzana popytem na metal w Chinach.

Zdaniem analityków dane potwierdzają, że rynek miedzi był relatywnie silny w ub.r. w związku z mocnym popytem z Chin oraz opóźnieniami w oddawaniu nowych mocy produkcyjnych. DM PKO BP oczekuje zbilansowanego rynku miedzi w tym roku.

Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM
Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Surowce i paliwa
Zwiększenie wydobycia JSW niewiele pomoże
Surowce i paliwa
Orlen stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z ograniczeniem emisji metanu
Surowce i paliwa
Wkrótce KGHM i rynek poznają szczegóły dotyczące obniżenia podatku od miedzi