Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Podstawowym problemem, z którym rafineria w Możejkach będzie się jeszcze długo zmagać, są wysokie koszty logistyczne. Transport paliw jest dziś tak drogi, że zabiera około 2 USD marży z każdej baryłki przerobionej ropy – mówi Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK.
Jego zdaniem stan Orlen Lietuva poprawił się nieco ostatnio, ale jest to niemal wyłącznie efekt tymczasowej poprawy uwarunkowań rynkowych. Dodatkowo spółka ma również coraz większe problemy ze sprzedażą benzyny, gdyż popyt na ten gatunek paliwa nie rośnie w krajach nadbałtyckich. Tymczasem przy obecnym poziomie produkcji eksport benzyny jest konieczny. Dostęp wszystkich europejskich rafinerii do zagranicznych rynków jest jednak coraz trudniejszy. – PKN Orlen ma dziś niewielkie możliwości dalszego restrukturyzowania rafinerii w Możejkach. Zapewne jednym racjonalnym wyjściem, które przyniesie długotrwałe i pozytywne efekty, jest ograniczenie przerobu ropy – twierdzi Kasowicz. Dodaje, że taka decyzja może jednak spowodować silny opór społeczny, gdyż będzie się wiązała z istotnym ograniczeniem zatrudnienia, a Orlen Lietuva to jeden z największych pracodawców na lokalnym rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.