Całkowity zwrot z indeksu WIG-Energia od początku roku wynosi –10 proc. i jest gorszy od szerokiego indeksu o 10 punktów procentowych. Wiele wskazuje na to, że ten rok w przeciwieństwie do ubiegłego będzie okresem znacznego pogorszenia nastawienia do sektora w ujęciu globalnym, czego źródłem jest spadek relatywnej atrakcyjności stóp dywidendy (zatrzymanie lub odwrócenie trendu na obligacjach) – pisze Kamil Kliszcz.
Dobrze określa to relacja sektorowego P/E względem wskaźnika dla szerokiego rynku (w USA 5-proc. premia przeszła w 5-proc. dyskonto, w Europie amplituda sięgnęła nawet 12 punktów procentowych). W Polsce dodatkowym problemem okazała się kwestia restrukturyzacji górnictwa oraz rozpoczęty proces rewizji średniej oczekiwań (-6 proc. od początku roku).
W takim otoczeniu rekomendujemy neutralne podejście do sektora. Najciekawszym wyborem pozostaje Enea, która powinna być alternatywą dla tracącej premię do grupy porównawczej Energi (transformacja profilu dywidendowego tych spółek). Duże szanse na odwrócenie trendu widzimy także na Tauronie, ale jest to warunkowane parametrami przejęcia kopalni Brzeszcze – twierdzi Kliszcz..
Rekomendacje:
CEZ - trzymaj – cena docelowa 89,20 zł