Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Katarzyna Rutkowska, prezes AC.
Spółka sprzedaje systemy autogazowe do ponad 50 krajów, ale wciąż poszukuje nowych rynków zbytu. Największego potencjału do wzrostu Rutkowska upatruje w krajach Azji oraz Ameryki Łacińskiej, gdzie powinna stopniowo zachodzić wymiana starszej generacji podciśnieniowych systemów na nowoczesne systemy sekwencyjne. – Ostatnio zdobyliśmy nowe kontakty w Meksyku, Brazylii i Argentynie. W kolejnych okresach niewątpliwie eksport powinien być motorem wzrostu i sukcesywnie zwiększać udział w naszych przychodach – podkreśla Rutkowska. Zwraca uwagę, że rozwojowi spółki powinna sprzyjać korzystna relacja cen autogazu i paliw konwencjonalnych na większości rynków, na których działa. – W Polsce, najważniejszym dla nas rynku, tak rekordowej różnicy w cenach paliw dawno nie widzieliśmy (cena autogazu stanowi około 1/3 ceny benzyny) – wskazuje prezes AC. Jednakże są regiony, gdzie ta relacja jest gorsza, a gaz stanowi około 60 proc. ceny benzyny. – Dywersyfikacja rynkowa pomaga nam w tej sytuacji – przekonuje Rutkowska. Wierzy, że obok najważniejszego biznesu instalacji autogazu również pozostałe produkty spółki będą zwiększały udział w sprzedaży. Mowa m.in. o zestawach do haków holowniczych. – Mam nadzieję, że w II półroczu uda się nam wprowadzić na rynek innowacyjne rozwiązanie z wykorzystaniem fazy ciekłej gazu LPG do silników z coraz popularniejszym bezpośrednim wtryskiem paliwa. W tej chwili trwają testy walidacyjne i prace związane z homologacją tego systemu – ujawnia Rutkowska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.