Niskie i niestabilne ceny gazu i ropy nie zachęcają do wydawania dużych kwot na poszukiwania i wydobycie. W efekcie trudno się dziwić, że branżę opanowała apatia. Również giełdowe spółki nie garną się do zwiększania wydatków.
W tym roku grupa PGNiG na poszukiwania i wydobycie gazu i ropy chce przeznaczyć 1,6 mld zł. Za te pieniądze m.in. planuje wykonać około 40 odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Podobną ich liczbę zrealizowała w poprzednich latach. Nowe odwierty będą zlokalizowane głównie w woj.: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim.
– Firma nie zamierza rezygnować z prowadzenia prac zmierzających do odkrycia i udokumentowania nowych złóż węglowodorów oraz utrzymania albo wręcz zwiększania poziomu wydobycia gazu i ropy naftowej. Specyfiką tej branży jest długofalowa polityka inwestowania w poszukiwanie i wydobycie – informuje Zbigniew Kajdanowski z departamentu komunikacji PGNiG. Zaznacza jednocześnie, że skończył się etap pozyskiwania złóż tzw. łatwo dostępnych. Tym samym obecnie prowadzone prace są zdecydowanie większym wyzwaniem niż kilkanaście lat temu. – Sięgamy do coraz głębiej położonych warstw, co wymaga czasu, odpowiedniej wiedzy, technologii i sprzyjających warunków makroekonomicznych – twierdzi Kajdanowski.
Kontynuacja rozpoczętych projektów
PGNiG szuka szans na pozyskanie gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych. W ostatnich latach duży nacisk kładziono na poszukiwania w skałach łupkowych. Ta działalność nie przyniosła jednak sukcesu. Nieco lepiej jest z poszukiwaniami złóż typu tight (surowiec zamknięty w zwięzłych i słabo przepuszczalnych piaskowcach). Dziś dla PGNiG jednym z priorytetów są jednak poszukiwania i wydobycie metanu z pokładów węgla. Spółka wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym realizuje jeden tego typu projekt. W jego ramach prowadzone są prace badawcze w otworach wiertniczych w Gilowicach na Górnym Śląsku. – W badaniach zastosowana zostanie technologia szczelinowania hydraulicznego. Dla PGNiG będzie to pierwsza próba wydobycia metanu z pokładów węglowych – informuje Kajdanowski. Prace poszukiwawcze rozpoczęto we wrześniu. Ostateczne ich wyniki mają być znane w połowie 2017 r.
Na kontynuowanie rozpoczętych projektów, zwłaszcza w zakresie zagospodarowania złóż gazu i ropy, PGNiG stawia na rynkach zagranicznych. Taka polityka prowadzona jest zwłaszcza w Norwegii, gdzie koncern posiada najwięcej koncesji zagranicznych. Również w Pakistanie trwają prace nad pełnym zagospodarowaniem odkrytych złóż gazu. Chodzi o złoża Rehman i Rizq, których zasoby wynoszą 4,5 mld m sześc. W tym roku spółka planuje wykonać dwa odwierty eksploatacyjne. Chce też włączyć do produkcji kolejny otwór na złożu Rehman oraz uruchomić produkcję ze złoża Rizq.