W ubiegłym roku Unimot zanotował ponad 3 mld zł skonsolidowanych przychodów oraz 22,4 mln zł czystego zarobku. Tym samym w stosunku do 2016 r. sprzedaż grupy wzrosła o 19,5 proc., a zysk netto spadł o 24,3 proc. Lepsze przychody to przede wszystkim rezultat wzrostu hurtowej sprzedaży oleju napędowego, biopaliw oraz LPG. Pogorszenie rentowności nastąpiło z kolei w efekcie spadku marż na hurtowej sprzedaży oleju napędowego oraz w związku ze wzrostem kosztów realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego od stanów magazynowych i zapasu obowiązkowego oleju napędowego.
- W związku z nieprecyzyjnymi przepisami, dotyczącymi realizacji NCW, spółka zdecydowała się na konserwatywną ich interpretację i poniesienie wyższych kosztów, które jednak miały charakter jednorazowy - mówi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Szozda, prezes Unimotu.
Do najważniejszych sukcesów ubiegłego roku zarząd zalicza debiut akcji spółki na rynku głównym GPW oraz wywiązanie się z przyjętych na ten okres inwestycyjnych celów emisyjnych. Ponadto w maju 2017 r. firma uruchomiła aplikację Tankuj24, przeznaczoną do zakupu paliw on-line oraz rozpoczęła budowę franczyzowej sieci stacji paliw Avia. Do końca ubiegłego roku Unimot uruchomił aż 15 stacji pod tym brandem, a tym samym marka Avia uplasowała na trzecim miejscu w kraju pod względem najdynamiczniej rozwijających się sieci stacji paliw.
Obecnie zarząd spółki opracowuje strategię rozwoju grupy na najbliższe trzy lata. Chce ją ogłosić w II kwartale tego roku. - Aktualnie trwają intensywne prace nad określeniem najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju, analizą szans i możliwości rynkowych, które chcemy przełożyć na konkretne cele. Wśród najważniejszych punktów strategii na pewno znajdzie się rozwój sieci stacji paliw pod marką Avia, jak również umacnianie pozycji wiodącego niezależnego importera produktów paliwowych, który dociera z ofertą do szerokiego grona odbiorców i uczestniczy w przetargach publicznych; wreszcie większe otwarcie się na obrót innymi produktami z oferty, tj. gazem ziemnym i energią elektryczną - twierdzi Szozda. Spółka bierze też pod uwagę rozwój działalności międzynarodowej.