Ekspert Domu Maklerskiego BOŚ wskazuje w obu przypadkach na podobne czynniki ryzyka, które wpływały na to, że kurs akcji kopalni zachowywał się gorzej od indeksów giełdowych. Jego zdaniem, inwestorzy mogą obawiać się negatywnych skutków potencjalnego spowolnienia gospodarczego, które „może w konsekwencji prowadzić do załamania cen węgla koksowego i energetycznego w skali globalnej".
Do tego należy dodać inny czynnik – połączenie „ryzykownych projektów rządowych z eskalacją żądań związków zawodowych", które odbiłoby się na bilansie spółki. Trzecim elementem wpływającym na kurs akcji jest negatywny efekt „niesprawiedliwego traktowania akcjonariuszy mniejszościowych".
DM BOŚ przyznaje, że te obawy nie są pozbawione podstaw. – Jednakże podtrzymujemy ocenę, że akcje JSW/Bogdanki (Kupuj/Przeważaj, 12 EFV=67,2 zł na akcję w przypadku Bogdanki i 12 EFV=88 zł na akcję) są przesadnie tanie – pisze autor analizy.
W uzasadnieniu do tej optymistycznej oceny DM BOŚ prognozuje, że ceny węgla kamiennego powinny ustabilizować się na poziomie ok. 175 dol. za tonę, będzie je wspierać popyt w Chinach. Wskazuje też, że inwestorzy są skłonni nazbyt przejmować się potencjalnym załamaniem gospodarczym oraz uwikłaniem w projekty rządowe, a nie doceniają np. zwiększenia produkcji w kopalniach.
Raport DM BOŚ o JSW po raz pierwszy został rozpowszechniony 10 lipca 2019 roku, o godzinie 8.10. W załączniku plik PDF z wymaganymi prawem informacjami DM BOŚ.