Zarząd Onico w dniu 1 sierpnia złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Dokonał tego na podstawie art. 20 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe. Pierwszy z tych artykułów mówi, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli osobistych. Z kolei art. 21 ust. 1 mówi, że dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.
Jednocześnie zarząd Onico podał, że dwóch wierzycieli (ich nazw nie ujawnił) złożyło wnioski o otwarcia postępowania sanacyjnego firmy. W efekcie wniósł o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości spółki do czasu prawomocnego orzeczenia w sprawie ewentualnego otwarcia postępowania sanacyjnego.
Oncio informuje, że okolicznościami uzasadniającymi złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jest niewypłacalność w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe, czyli utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Onico to grupa specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, gazem ziemnym, olejami przemysłowymi marki Castrol oraz bitumenami. Jej akcje notowane są na NewConnect. Dziś na otwarciu notowań kurs walorów firmy zniżkował o 21,8 proc. do 3,22 zł. W następnych minutach spadał nawet poniżej 3 zł.
Problemy w spółce pojawiły się stosunkowo niedawno. Zaledwie kilka tygodni temu pojawiły się pierwsze informacje o wstrzymaniu uruchomienia kredytów przez mBank, BNP Suisse i ING Bank Śląski. W następstwie tego w spółce rozpoczął się przegląd opcji w zakresie finansowania jej działalności. Celem zarządu było m.in. ustabilizowanie sytuacji kredytowej spółki i zapewnienie jej czasu na wdrożenie działań naprawczych pozwalających na odbudowanie kapitałów własnych.