Komentarz surowcowy DM BOŚ - złoto, srebro

Publikacja: 14.08.2019 10:47

Komentarz surowcowy DM BOŚ - złoto, srebro

Foto: Adobestock

ZŁOTO

Dynamiczne odreagowanie spadkowe na rynku złota.

Wczorajsza sesja na rynku złota była niezwykle emocjonująca. Notowania tego kruszcu rozpoczęły dzień od kontynuacji zwyżek i dotarcia do dziennego maksimum w okolicach 1545 USD za uncję (a tym samym, również 6-letniego maksimum). Niemniej, w kolejnych godzinach notowania złota zawróciły gwałtownie w dół, schodząc nawet na jakiś czas poniżej 1500 USD za uncję. Ostatecznie notowania złota ustabilizowały się w okolicach 1505-1515 USD za uncję i pozostają w tym rejonie do dzisiejszego poranka.

Wczorajsze turbulencje na rynku złota były efektem przede wszystkim wydarzeń politycznych, dotyczących konfliktu handlowego na linii Stany Zjednoczone - Chiny. Donald Trump częściowo wycofał się bowiem z terminu wprowadzenia nowych ceł na import chińskich dóbr do USA. Dotychczas ustalona data, czyli 1 września br., ma objąć jedynie część towarów, natomiast reszta może zostać objęta cłami dopiero w późniejszym terminie: 15 grudnia tego roku.

Notowania złota – dane dzienne

Powyższe wiadomości wywołały optymizm na globalnych rynkach finansowych. Indeksy akcji ruszyły w górę, natomiast notowania złota runęły w dół. Złoto ma bowiem status tzw. „bezpiecznej przystani" na globalnych rynkach finansowych – i w ostatnim czasie zyskiwało na wartości głównie z tego względu.

Nie oznacza to jednak, że na rynkach finansowych optymizm zagościł na dobre. Dzisiejsze dane makro w Chinach wskazują na pogorszenie sytuacji w gospodarce tego kraju. Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu rdr w lipcu okazała się najniższa od ponad 17 lat, a dynamika sprzedaży detalicznej rozczarowała. Obawy dotyczące przyszłości dotyczą całej globalnej gospodarki, a to może stanowić paliwo do wzrostów cen złota, zwłaszcza jeśli dane makro z kluczowych gospodarek będą gorsze od oczekiwań.

SREBRO

Wzrost zmienności na wykresie cen srebra.

Notowania srebra wczoraj żywo reagowały na sytuację na wykresie złota. W rezultacie, ceny tego kruszcu również poddały się sporej dziennej zmienności: dzienne maksimum sięgnęło niemal 17,50 USD za uncję, natomiast minimum znalazło się w rejonie 16,50 USD za uncję. Ostatecznie notowania srebra ustabilizowały się w okolicach 17 USD za uncję, gdzie pozostają do dzisiaj.

Podobnie jak ceny złota, notowania srebra zareagowały zniżką na informacje o przesunięciu terminu wprowadzenia niektórych ceł na dobra importowane z Chin do USA. Niemniej, inwestorzy traktują te informacje z dystansem, ponieważ konflikt handlowy USA i Chin trwa w najlepsze, a drobne gesty wciąż mówią niewiele w kontekście prawdopodobieństwa jakiegokolwiek trwałego kompromisu. W rezultacie, dzisiaj notowania srebra utrzymują się w konsolidacji, w której poruszają się już od paru dni.

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta