Cognor poza przemysłem samochodowym obsługuje m.in. przemysł budowlany. Zarząd zaznacza jednak, że wirus może uderzyć w działalność spółki na wiele sposobów. Wśród możliwych scenariuszy wymienia m.in. zwiększoną absencję pracowników, utrudnienia w dostępie do materiałów produkcyjnych, decyzje administracyjne dotyczące ograniczenia bądź zawieszenia działalności własnych fabryk oraz czasowe wstrzymanie działalności lub bankructwo klientów. Wszystkie te czynniki mogą zmniejszyć zyski Cognoru lub doprowadzić do odnotowania strat. – Głównym naszym celem na rok 2020 jest zapewnienie rytmiczności produkcji i sprzedaży oraz postępu w realizacji projektów inwestycyjnych, oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa załogi. Będziemy zwiększali saldo naszych środków pieniężnych głównie poprzez większą dyscyplinę w zakresie zarządzania kapitałem obrotowym. W związku z tym rekomendujemy zatrzymanie całości zysku neto za rok 2019 i niewypłacanie dywidendy – poinformował zarząd Cognoru.

Już 2019 r. był dla spółki bardzo wymagający. Zysk netto grupy skurczył się aż o 72 proc., do 19,1 mln zł, w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to związane ze wzrostem kosztów i spadkiem marż. Przychody grupy w tym czasie zmniejszyły się o 9 proc., do 1,9 mld zł. Sam zarząd ubiegłoroczne wyniki ocenia jako rozczarowujące.

Globalny popyt na stal w minionym roku nadal rósł, głównie w Azji. Jednak zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej widoczne były spadki zapotrzebowania na wyroby stalowe. Jak informuje Cognor, od początku 2020 r. ten spadek popytu jest nadal odczuwalny. Mimo to europejskie huty mogą przejściowo odnotować poprawę koniunktury na wybrane produkty, bo zdecydowana większość importu do UE i naszego kraju została zablokowana z powodu utrudnień w przewozach towarowych i wstrzymania produkcji przez niektóre stalownie.

GG Parkiet

Cognor chce kontynuować inwestycje i prace badawczo-rozwojowe, aby zwiększyć efektywność i zdolności produkcyjne w latach 2020–2021. box