Wybicie się notowań ponad ten poziom ma znaczenie symboliczne, ponieważ był on kluczową barierą, która powstrzymywała kupujących od prób wywindowania notowań złota do historycznych rekordów. Obecnie kolejnym punktem docelowym dla cen kruszcu są okolice 1900 USD za uncję. Dopiero jeśli ten bastion zostanie zdobyty, będzie można mówić o dużej szansie na dotarcie notowań do bariery 2000 USD.
Czynnikiem, który obecnie w największym stopniu sprzyja kupującym na rynku złota, są obawy dotyczące wpływu drugiej fali pandemii Covid-19 na globalną gospodarkę. Dramatyczna sytuacja panuje w USA: odnotowywane tam rekordowe liczby nowych przypadków koronawirusa rozpościerają przed inwestorami wizję powrotu ograniczeń społecznych i gospodarczych. Druga fala pandemii jest obserwowana także w innych rejonach świata, w tym w wielu krajach azjatyckich, w Australii oraz w Europie.
Niepewność dotycząca sytuacji w globalnej gospodarce oraz tempa jej powracania do stanu sprzed pandemii zwiększa zainteresowanie złotem jako bezpieczną przystanią na rynkach finansowych. Widać to wyraźnie po zwiększającym się popycie na złote sztabki i monety, jak również na inne instrumenty powiązane z kruszcem, np. fundusze ETF czy fundusze inwestycyjne.