PKN Orlen oddaje do użytku pierwszy z trzech zakładów produkcji wodoru, który będzie napędzać instalacje do produkcji zielonego glikolu – ta instalacja także została przekazana do użytkowania. Nowe inwestycje w Trzebini mają za sobą rozruch i rozpoczęły pracę. Inwestycje pochłonęły 400 mln zł i przyczynią się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA firmy o ponad 50 mln zł rocznie. Orlen Południe z Grupy Orlen będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. Będzie to największy w Europie zakład wytwarzający ten produkt.
– Zapotrzebowanie na ten bioprodukt rośnie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Polska będzie europejskim liderem w jego produkcji – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
To pierwszy z trzech planowanych zakładów. Instalacja wytwarzająca wodór w Trzebini będzie produkowała surowiec, który w 75 proc. będzie wykorzystywany do produkcji zielonego glikolu, a pozostałe 25 proc. zostaną przekierowane na rynek.
Orlen chce wyprodukowane paliwo sprzedawać miejskim przedsiębiorstwom komunikacji w Krakowie i Katowicach. Listy intencyjne w tej sprawie zostały już podpisane. Obecnie wodór produkowany jest z gazu ziemnego, jednak docelowo instalacja będzie zasilana dzięki pracy biologicznego węzła oczyszczania ścieków na terenie rafinerii. Trzebinia ma się stać centrum tworzonego na styku województw małopolskiego i śląskiego zagłębia wodorowego, które będzie kolejną już w Polsce Doliną Wodorową. Orlen skupia także aktywa produkcyjne przy tworzeniu Doliny Wodorowej na Mazowszu.
Kolejne dwa zakłady do produkcji wodoru będą uruchamiane we Włocławku i w Płocku. Instalacja do produkcji wodoru we Włocławku ma ruszyć w przyszłym roku i będzie na początku zasilana gazem ziemnym. Docelowo będzie jednak napędzana paliwem zeroemisyjnym. Podobnie będzie w Płocku. Na terenie zakładu instalacja do produkcji zielonego wodoru ruszy za dwa lata. Będzie napędzana podobnie jak w Trzebini dzięki pracy biologicznego węzła oczyszczania ścieków. W Płocku obecnie produkuje się wodór, jest on jednak „szary" i pochodzi z produkcji przemysłowej płockiej rafinerii. Orlen w przyszłym roku uruchomi także ładowarki do pojazdów wodorowych. Bart