ROPA NAFTOWA
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Krajom takim jak Stany Zjednoczone czy Chiny, niższe ceny ropy naftowej są na rękę. Co prawda oba te państwa są ważnymi producentami ropy naftowej, ale jednocześnie, są także jej największymi konsumentami. Wysokie ceny surowca uderzają więc w tamtejsze biznesy i gospodarstwa domowe. Wywieranie presji na spadek cen ropy naftowej to także jeden ze sposobów na walkę z podwyższoną inflacją.
Dzisiaj najprawdopodobniej poznamy szczegóły programu uwolnienia rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, z SPR (Strategic Petroleum Reserve). Najprawdopodobniej będzie to miało formę tzw. „swapu", czyli po prostu pożyczki ropy naftowej z SPR przez spółki z sektora naftowego, z zamiarem oddania surowca (w formie przetworzonej lub nie) w późniejszym terminie.