W październiku na wykresie cen gazu ziemnego pojawiły się formacje szczytowe, a na wskaźnikach sygnały sprzedaży. Rośnie prawdopodobieństwo powrotu cen do linii trendu wzrostowego, Wejście: 5,65 USD/mmBtu. SL: 6 USD/mmBtu. Cel: 4,5 USD/mmBtu.
Hang Seng
Na początku października spadający od siedmiu miesięcy Hang Seng znalazł twarde dno poniżej 24 tys. pkt. Od tego momentu popyt zaczął odzyskiwać kontrolę, a sytuacja na wykresie zaczęła się poprawiać. Wejście: 24 800 pkt. Cel: 27 700 pkt. SL: 23 600 pkt.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas
EUR/USD
Oczekujemy kontynuacji trendu spadkowego kursu. Para odbiła się od pierwszego oporu w okolicy 1,17 USD, co w połączeniu z łagodną komunikacją EBC i coraz bliższym zacieśnieniem polityki Fedu powinno sprzyjać aprecjacji dolara względem euro. Cel: 1,14 USD. SL: 1,175 USD.
pallad
Wyraźna korekta notowań związana jest ze spowolnieniem w branży automotive. Notowania odbiły jednak w ostatnim czasie i obecnie tworzą formację flagi, która może sygnalizować próbę rozbudowy wzrostowej korekty. Cel: 2400 USD/uncję. SL:1800 USD/uncję.
WIG20
Krajowe blue chipy w drugiej połowie października dokonały korekty do przebitego poziomu 2400 pkt, który teraz jest ważnym wsparciem. Indeks cały czas znajduje się jednak w trendzie wzrostowym. Cel: 2600 pkt. SL: 2300 pkt
Rafał Sadoch
BM mBanku
EUR/USD
Choć inflacja coraz bardziej niepokoi bankierów centralnych, nie spodziewam się, aby Fed podczas listopadowego posiedzenia mocno uderzył w jastrzębie tony. Uwzględniając dobre nastroje rynkowe, kurs EUR/USD może kontynuować odbicie. Cel: 1,19 USD.
złoto
Perspektywa wydłużenia okresu podwyższonej inflacji na 2022 r. powinna jeszcze wesprzeć notowania złota, które od zawsze były naturalnym zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem cen.
S&P 500
Wydźwięk sezonu wyników, mimo utrzymujących się zagrożeń związanych z wyższą inflacją, nawracającej pandemii czy problemów z łańcuchem dostaw, pozostaje pozytywny, co wpisuje się w utrzymanie trendu wzrostowego na Wall Street.
Marcin Sulewski
Ipopema Securities
USD/RUB
Po lipcowo-sierpniowej stabilizacji kurs mocno spadł. Oscylator ADX osiągnął poziom, który w przeszłości zapowiadał odwrócenie trendu lub przynajmniej korektę.
CO2
Obecna korekta ma trzyfalową strukturę. Wybicie powyżej 62 euro powinno przynieść wznowienie wzrostu.
Wejście: 62 euro/t. Cel: 70 euro/t. SL: 53 euro/t.
Bovespa
Oscylatory wskazują, że indeks jest już wyprzedany i trend spadkowy jest zbyt silny, by był kontynuowany w takim tempie. Liczę na większą korektę.
SL: 102 803 pkt.
Marek Rogalski
DM BOŚ
AUD/USD
W listopadzie dolar może dominować na rynkach za sprawą rosnących oczekiwań na podwyżkę stóp przez Fed w 2022 r. Z kolei AUD może zaszkodzić potencjalna korekta na surowcach oraz mało jastrzębi przekaz z RBA. Wejście: 0,7590 USD.
ropa WTI
Stabilizacja, a nawet korekta, cen ropy staje się coraz bardziej możliwa. Gdyby OPEC+ zaskoczył decyzją o zwiększeniu wydobycia, to możemy być świadkami pokrywania nadmiaru spekulacyjnych, długich pozycji. Wejście: 85 USD/baryłkę.
MSCI Emerging Markets
Narastające oczekiwania na podwyżkę stóp przez Fed w przyszłym roku mogą szkodzić sentymentowi wokół rynków wschodzących, podobnie jak obawy związane ze spowolnieniem gospodarek przez kryzys energetyczny.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/PLN
Osłabienie EUR/CHF zdaje się obrazować europejskie podejście risk-off i poszukiwanie bezpiecznych przystani, co będzie wyzwaniem dla walut regionu, w tym złotego, którego kurs wobec USD po raz kolejny konsoliduje się w rejonie 4,0, tym razem z ryzykiem wybicia górą. SL: 3,89 zł.
gaz ziemny
Spadki z ekstremalnych poziomów mają szansę na kontynuację w przypadku normalizacji sytuacji z przesyłem gazu i zapełnianiem magazynów w Europie. Wyzwaniem byłaby agresywna polityka przesyłowa Gazpromu czy skokowy wzrost popytu na gaz przed zimą.
S&P 500
Struktura październikowego impulsu wzrostowego na krótką metę sugeruje jego dokończenie, ale wydaje się, że na koniec listopada ceny powinny być już wyraźnie niższe.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
CHF/JPY
Drogi bezpiecznych przystani na rynku walutowym ewidentnie się rozeszły: jen traci, a frank jest rekordowo drogi. Ostatni kilkuprocentowy skok pary walutowej nie powinien przerodzić się w trend i będzie zagrożony korektą.
pszenica
W ostatnim tygodniu października ceny pszenicy na paryskiej giełdzie osiągnęły kilkunastoletnie szczyty. Europejskie zboże staje się nieatrakcyjne na rynkach globalnych, co powinno sprzyjać spadkowej korekcie.
Kospi
Słabnięcie chińskiej gospodarki, napięcia w globalnych łańcuchach logistycznych i obawy stagflacyjne przy niechęci do rynków wschodzących to źle wróżąca kombinacja dla koreańskiego rynku akcji.
Andrzej Kiedrowicz
niezależny analityk
EUR/CAD
Kurs pary pozostaje pod presją spadkową przez mocno rosnące ceny ropy naftowej i innych surowców energetycznych, co wspiera notowania dolara kanadyjskiego. Z kolei euro wykazuje dalszą słabość względem koszyka walut przez gołębią retorykę EBC.
ropa WTI
Cena ropy może kontynuować mocny trend wzrostowy przez brak szans na znaczące zwiększenie limitów produkcji surowca przez członków OPEC+. Dodatkowo niepokojące wieści przychodzą z Chin, gdzie odnotowano kolejki na stacjach benzynowych.
Shanghai Composite
Kurs indeksu chińskich spółek pozostaje pod presją przez kolejne oznaki dalszej słabości drugiej po USA gospodarki światowej. Niedobory energii i rosnące ceny surowców wpływają negatywnie na produkcję.
Pytania do... Marcina Kiepasa analityka Tickmill
Indeksy w USA rozpoczęły listopad od ustanowienia nowych rekordów. Czy na horyzoncie widać jakieś zagrożenia dla kontynuacji hossy?
Amerykańskie wskaźniki zaczęły ten miesiąc od nowych rekordów i to nie będą ostatnie rekordy na Wall Street w tym roku. Owszem, teraz, po tej mocnej szarży giełdowych byków w październiku, rynek jest już mocno wykupiony i jakaś krótka realizacja zysków może się pojawić, ale główny trend pozostaje niezagrożony.
Do końca roku i prawdopodobnie w pierwszych tygodniach 2022 r. będzie trwało systematyczne poprawianie rekordów. I to nawet gdyby na horyzoncie pojawiły się jakieś czynniki ryzyka (a tych póki co nie widać), bo taka jest specyfika tego okresu. Nie jest wykluczone, że do końca roku S&P 500 znajdzie się powyżej 4800 pkt.
Sezon na publikację wyników za III kwartał na GPW nabiera rozpędu. Czy można się spodziewać mocnej poprawy wyników spółek, co będzie wsparciem dla indeksów?
Trzeci kwartał dla większości spółek z GPW był bardzo udany. Gospodarka mocno rosła w popandemicznym odbiciu, a rafy, które po drodze napotykała, w postaci szybującej inflacji czy ograniczeń podażowych odcisną swe piętno dopiero w późniejszych kwartałach.
Dodatkowo punkt odniesienia był usytuowany stosunkowo nisko, bo III kwartał 2020 r. był dużo słabszy, przez co spółki z warszawskiej giełdy mogą się pochwalić dużą dynamiką wzrostu zysków w ostatnim kwartale. To w sposób naturalny będzie wspierać indeksy, ale nie jest jeszcze wystarczającym czynnikiem, żeby wyciągnąć WIG na nowe rekordy. To wymagać będzie poprawy sentymentu do całego regionu i ogólnie do rynków wschodzących.
Ropa po 100 USD za baryłkę – czy jest to realny scenariusz w perspektywie kilku miesięcy, czy jednak zwyżki nie będą już tak dynamiczne?
Jakkolwiek uważam, że to jeszcze nie koniec hossy na rynku ropy i wzrost cen w okolicę 100 dolarów za baryłkę wciąż jest realnym scenariuszem, to jednak dynamiczna faza wzrostu zakończyła się pod koniec października. Dlatego w najbliższych tygodniach rośnie ryzyko pogłębienia korekty na ropie.
Gdyby trzymać się historycznych zależności, to może ona przeciągnąć się do końca listopada i oznaczać spadek cen ropy o 15 proc. Według mnie raczej będziemy mieli do czynienia z trwającym do końca roku szerokim trendem bocznym, w którym ceny ropy nie spadną poniżej 77 dolarów.
Powrotu trwałego wzrostu cen ropy oczekuję najpóźniej w połowie stycznia. Przy czym mroźna zima na półkuli północnej może być jednym z czynników, które ten wzrost przyspieszą. W I kwartale 2022 r. ceny ropy mogą sięgnąć 95–100 dolarów. dos