Pierwszy miesiąc w nowym składzie uczestników portfela funduszy „Parkietu" okazał się bardzo pomyślny. Stopy zwrotu zarządzających sięgają od 1,6 proc. do 3,56 proc. Bardzo rzadko zdarzało się, by któryś z dobranych do portfeli funduszy w kwietniu nie przyniósł zysku, a jeśli już, to dotyczyło to funduszy polskich obligacji skarbowych. Był to efekt istotnego wzrostu rentowności obligacji pod koniec kwietnia. Najlepiej zaś wypadły fundusze akcji rynków rozwiniętych, w tym oczywiście amerykańskich, spółek technologicznych, a także surowców.
Bez zmian w strukturze
Co ciekawe, w strukturze portfeli na kolejny miesiąc praktycznie nie doszło do zmian. Również lista wybranych funduszy jest niemal identyczna z tą miesiąc wcześniej. Oznacza to, że nadal główna część aktywów ulokowana jest w akcje – to aż 66 proc. całości. Do tego należy doliczyć fundusze metali szlachetnych i innych surowców, które najczęściej w portfelach mają akcje spółek wydobywczych i innych przedsiębiorstw działających w tej branży. Łącznie daje to zatem ponad 74 proc. aktywów w papierach udziałowych firm.
Wśród nich największą część zajmują niezmiennie akcje rynków rozwiniętych – to nieco ponad 24 proc. portfela. Dodatkowo za blisko 10 proc. kapitału odpowiadają fundusze akcji amerykańskich, zaliczane do wspomnianej grupy. Co ciekawe, za dużą częścią portfela (nieco ponad 16 proc.) stoją akcje polskie. Tego typu fundusze znajdziemy w każdym z szóstki portfeli i reprezentują zarówno szeroki polski rynek akcji, jak i małe oraz średnie spółki.