Typy analityków na maj z nadzieją na odrobienie strat

Wyprzedaż, której w kwietniu nie uniknęła większa część spółek, skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji wśród przecenionych firm. Które zwróciły uwagę typujących?

Aktualizacja: 05.05.2022 14:21 Publikacja: 04.05.2022 21:00

Typy analityków na maj z nadzieją na odrobienie strat

Foto: Adobestock

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały zmierzyć się z całkiem solidną korektą, która zawitała na warszawską giełdę. Jej źródłem były powrót obaw inwestorów związanych z rosyjską ofensywą na wschodzie Ukrainy, brak nadziei na wznowienie negocjacji pokojowych i ryzyko wprowadzenia nowych lockdownów w Chinach w związku z rozszerzaniem się epidemii Covid-19 na kolejne prowincje. Dodatkowym ciężarem dla krajowych indeksów była przecena akcji banków sprowokowana prezentacją rządowego planu wsparcia kredytobiorców, z którego wynika, że to przedstawiciele sektora bankowego poniosą znaczące koszty z nim związane.

Zmiana nastawienia wobec banków

Większość wytypowanych przed miesiącem spółek nie spełniła pokładanych w nich nadziei, przynosząc straty, ale uczestnicy naszej rywalizacji nie składają broni.

Solidną kwietniową korektę cen akcji na warszawskim parkiecie typujący potraktowali jako okazję do tańszych zakupów, co oznaczało spore roszady w portfelach na maj. W kwietniu banki wypadły z łask inwestorów (indeks WIG-banki spadł o ponad 15 proc.) i najwyraźniej nie zanosi się na szybki powrót zainteresowania.

– Obserwujemy pogorszenie nastawienia inwestorów względem sektora bankowego – zauważają eksperci BM BNP Paribas Polska. Przeszkodą jest rządowy plan pomocy kredytobiorcom poszkodowanym przez rosnące stopy procentowe, którego koszty liczone w miliardach złotych mają ponieść kredytodawcy. Miejsce banków w portfelach zajęły bardziej obiecujące spółki.

Typy na maj

Nieoczekiwany nawrót pandemii związany z rozprzestrzenianiem się Covid-19 w Chinach i coraz większe ryzyko odwrócenia pozytywnego trendu na światowych giełdach wymusiły na typujących zmianę podejścia do inwestowania w rodzime akcje.

Biorąc pod uwagę rosnącą niepewność na światowych rynkach akcji, eksperci chętniej stawiają na spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od wahań koniunktury. Dlatego mocniejszą reprezentację w portfelach mają przedsiębiorstwa z szeroko rozumianej branży IT. Można w tym gronie znaleźć zarówno spółki działające na rynku e-commerce, wybranych producentów i dystrybutorów gier, producentów oprogramowania, twórców aplikacji, jak i dystrybutorów sprzętu komputerowego.

Największe nadzieje eksperci pokładają w mocno przecenionych walorach spółek producentów gier. Wśród typowanych podmiotów z branży znaleźli się zarówno tacy potentaci pod względem kapitalizacji jak Ten Square Games, PlayWay czy 11 bit studios, jak i mniejsze podmioty typu BoomBit.

Na celowniku typujących znalazły się również spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce, które mają w portfelach coraz liczniejszą reprezentację. W tym miesiącu uwagę typujących przykuły Allegro i Tim.

W kręgu zainteresowań typujących wciąż pozostają beneficjenci drożejących surowców. To grupa wyróżniających się spółek, które skorzystały z poprawy otoczenia rynkowego, notując efektowną poprawę wyników finansowych, a tegoroczne zwyżki cen na rynkach surowców, wywołane między innymi wojną w Ukrainie, mogą jeszcze wydłużyć okres wynikowych żniw. Kluczowe znaczenie będzie miał rozpoczęty właśnie sezon publikacji raportów za I kwartał 2022 r., który w ich przypadku powinien przynieść kolejne pozytywne wieści.

Dotyczy to zarówno firm związanych z branżą stalową, jak Cognor czy Stalprodukt, jak również tych związanych z sektorem wydobywczym, jak Bogdanka i Bumech.

– Argumentem są wysokie ceny węgla kamiennego oraz rekordowe wyniki w IV kwartale 2021 r. i I kwartale 2022 r. Do tego dochodzą też niskie wyceny – wskazują analitycy DM BDM.

Wysokie notowania ropy naftowej stworzyły z kolei dogodne warunki dla Lotosu, choć za spółką przemawiają także inne argumenty. – Kurs jest po korekcie, spodziewamy się, że przedsiębiorstwo pokaże świetne wyniki za II kwartał z uwagi na rekordowe marże rafineryjne – uważają eksperci BM BNP Paribas Polska.

Do surowcowych faworytów typujących można też zaliczyć Arctic Paper, którego wyniki mocno wspiera korzystne otocznie w postaci rosnących cen papieru. W tym roku akcje papierniczej grupy zyskały już prawie 50 proc., ale w ocenie analityków wciąż jest miejsce do dalszych zwyżek.

W kręgu zainteresowań znalazły się też wybrane spółki, które wcześniej nie miały zbyt wielu atutów, by przekonać do siebie typujących. Jedną z nich jest Boryszew, na którego w maju postawiło dwóch ekspertów. Przekonującym argumentem okazały się wyniki za IV kwartał oraz perspektywa wypłaty atrakcyjnej dywidendy.

– Bardzo dobre wyniki segmentu metalowego kompensują stagnację segmentu motoryzacyjnego, który pozostaje opcją do dalszej poprawy wyników – podkreślają analitycy Millennium DM.

Kwietniowa wyprzedaż bije w wyniki portfeli

Biorąc pod uwagę zasięg spadków głównych indeksów (Warszawski Indeks Giełdowy zanurkował o 11 proc.), kwiecień był najsłabszym miesiącem w tegorocznej rywalizacji portfeli fundamentalnych. Wyraźne pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie sprawiło, że wyniki niemal wszystkich portfeli, których skład tworzyły wytypowane przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Jedynym pocieszeniem jest to, że w większości przypadków straty były mniej dotkliwe niż spadek wskaźnika WIG. Uśredniona kwietniowa stopa zwrotu wszystkich portfeli znalazła się 4,9 proc. na minusie.

Odporny na rynkowe wstrząsy okazał się tylko portfel analityków Millennium DM, który jako jedyny wypracował dodatnią stopę zwrotu w minionym miesiącu, zwiększając stan posiadania o 4,6 proc. Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc kwietniową rywalizację na minusie.

Wyniki kwietniowych typowań negatywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku, zabierając portfelom znaczną część zysków lub powiększając ich straty.

Po czterech miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji w akcje mogą się pochwalić tylko trzej uczestnicy. Na pozycji lidera utrzymali się analitycy Millennium DM – od początku stycznia ich stopa zwrotu to już 27 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na 10,1 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Noble Securities, których portfel jest ponad 5 proc. na plusie.

Łącznie od początku stycznia tego roku fundamentalne portfele mogą się pochwalić średnią ujemną stopą zwrotu wynoszącą 0,1 proc. To wynik aż o ponad 16,5 pkt proc. lepszy od wskaźnika WIG, który w tym samym czasie zniżkował nieco o ponad 16,6 proc.

DM BDM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Bowim| Realizacja zysków.

¶ Esotiq & Henderson, Grupa Azoty, Stalprofil, Voxel | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Bogdanka, Bumech | Wysokie ceny węgla kamiennego i re- kordowe wyniki w okresie IV kw. 2021 r. i I kw. 2022 r. Niskie wyceny.

¶ BoomBit | Liczymy na dobry kwiecień i perspektywę zakończenia przeglądu opcji strategicznych.

¶ PlayWay | Atrakcyjna wycena i potencjalnie wysoka dywidenda (stopa dywidendy wynosząca 7,6 proc).

¶ Polenergia | Rekordowa wietrzność i ceny energii oraz świetne wyniki za I kwartał 2022 r., 40 proc. powyżej naszych wstępnych oczekiwań; czysty beneficjent zniesienia ustawy 10H.

Haitong Bank

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Bumech| Realizacja zysków. Wchodzą do portfela:

¶ Boryszew | Wysoka dywidenda powinna wspierać kurs.

¶ Cognor| Zarząd spółki jest bardzo optymistyczny, jeśli chodzi o wyniki za I półrocze 2022 r.

¶ R22 | Biznes hostingowy jest odporny na spowolnienie, atrakcyjna wycena spółki po ostatnim spadku.

BM BNP Paribas

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Alior Bank, Pekao| Obserwujemy pogorszenie się sentymentu inwestorów względem sektora bankowego. ¶ Budimex| Zamiana na bardziej atrakcyjne walory. Wchodzą do portfela:

¶ Eurocash | Czwarty kwartał 2021 r. okazał się być zwrotem w dotychczasowej negatywnej passie wynikowej spółki, otoczenie makro wskazuje na dalszą poprawę wyników w I półroczu 2022 r., dodatkowym wsparciem dla notowań może być wynik przeglądu opcji strategicznych.

¶ Lotos | Kurs po korekcie, spodziewamy się, że spółka pokaże świetne wyniki za II kwartał br. z uwagi na rekordowe marże rafineryjne.

¶ Tim | Spółka utrzymuje bardzo dobre tempo poprawy przychodów i przekłada wzrost kosztów na klientów, IPO spółki zależnej 3LP może poprawić wycenę całego Timu.

Millennium DM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Bumech, Grodno | Realizacja zysków.

¶ Ciech, Famur, JSW | Przebudowa portfela. Wchodzą do portfela:

¶ Arctic Paper | Rosnące ceny papieru plus nowe przyszłościowe segmenty biznesowe.

¶ Boryszew | Bardzo dobre wyniki segmentu metalowego kompensują stagnację segmentu motoryzacyjnego, który pozostaje opcją na dalszą poprawę wyników.

¶ CEZ | Zintegrowany pionowo producent prądu o relatywnie niższej emisyjności jest beneficjentem kryzysu energetycznego.

¶ MOL | Wysoka zmienność cen ropy pozwala utrzymywać wysokie marże, a to zapowiada dobre wyniki.

DM Banku BPS

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Ten Square Games| Brak potencjału do poprawy notowań. Brak nowych spółek na maj.

Noble Securities

parkiet.com

Wypadają z portfela:

¶ Asseco Poland, Mercator Medical, PZU, R22, Voxel | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ 11 bit studios | Plany wydawnicze sprzyjają poprawie nasta- wienia do spółki.

¶ Allegro | Oczekujemy poprawy nastawienia do spółek wzro- stowych w maju i osłabienia dolara względem złotego, co wpierałoby nastawienie do spółki.

¶ Grupa Azoty | Oczekujemy bardzo mocnych wyników za I kwartał pomimo obaw o dostawy gazu.

¶ mBank | Nadmierna przecena, co stanowi potencjalną okazję w krótkim terminie.

¶ Ten Square Games | Zakład pod wezwanie, stabilne przycho- dy są atutem spółki.

¶ Tim | Oczekiwany debiut spółki zależnej 3LP i dobre wyniki za I kwartał br.

TMS Brokers

Parkiet

Skład portfela

DM TMS Brokers na maj pozostaje bez zmian. Zostają w nim:

¶ Alior Bank

¶ Allegro

¶ Comarch

¶ Elektrotim

¶ Grodno

¶ Neuca

¶ Pekao

¶ PKN Orle

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki. jim

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty