Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym portfelu poradziły sobie w I kwartale lepiej niż rynek. Średnia stopa zwrotu przekroczyła 8 proc., a najwyższe zwyżki odnotowały spółki wskazane przez Haitong Bank (rozmowa z dyrektorem działu analiz Konradem Księżopolskim obok) oraz Noble Securities. Było to odpowiednio: 13,6 proc. i 12,6 proc. Oprócz nich spółki typowały: DM BDM, DM PKO BP i Millennium DM. Od II kwartału do tego grona dołączyło BM Banku BNP Paribas.
Nie brak ciekawych okazji
Stopa dywidendy dla WIG jest najwyższa od dziesięciu lat, a dodatkowo grono spółek ze stopą nawet kilkunastoprocentową jest znaczące.
– To, w połączeniu z historycznie niskim P/BV, zdaje się wiarygodnie sugerować atrakcyjną relację zysku do ryzyka lub w optymistycznym ujęciu dekadową szansę – komentuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego Noble Securities. Dodaje, że pod względem wysokości dywidend pozytywnie wyróżnia się branża deweloperów, ale też niepłynne, „zapomniane" spółki z mocnymi przepływami operacyjnymi. Negatywnie wypada natomiast WIG20, w szczególności branża energetyczna nastawiona na zatrzymanie zysków i CAPEX. Jednak nawet wśród blue chips można zleźć ciekawe propozycje. Haitong Bank wskazuje, że największych dywidend można się spodziewać w przypadku Playa, Pekao, PZU i JSW.
Zdecydowana większość spółek, które wytypowali analitycy do naszego portfela na I kwartał, na koniec marca była wyceniana wyżej niż na początku stycznia. Wśród wskazań Haitiong Banku pozytywnie wyróżniały się Ten Square Games, Eurocash, LiveChat i Wirtualna Polska. Ta pierwsza spółka podbiła też stopę zwrotu w przypadku Noble Securities. Zostawił on firmę w portfelu na II kwartał z uwagi m.in. na sprzyjające otoczenie dla producentów gier. Również Haitong nadal wierzy we wrocławską spółkę.
Pozostałym trzem brokerom w I kwartale też udało się upolować mocno wzrostowe spółki: DM PKO BP wytypował Dom Development, Millennium DM – Śnieżkę i Asseco Poland, a DM BDM firmę medyczną Voxel oraz GTC.