Głównym wydarzeniem makroekonomicznym w piątek była publikacja danych dotyczących zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Dane dotyczące zatrudnienia okazały się być wysoko powyżej oczekiwań. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym była na poziomie 272 tys. przy prognozie 185 tys., a zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniosła 229 tys. (prognoza 170 tys.). Nieco wyższa od oczekiwań okazała się stopa bezrobocia – 4,0% vs 3,9%. Mocne dane oznaczają utrzymywanie stóp procentowych na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Rentowności 10-letnich obligacji USA wzrosły z 4,30 do 4,44%. Indeks S&P 500 zakończył dzień niewielkim spadkiem (-0,11%).
Indeks WIG20 stracił 1,37%, jednak obroty na poziomie 840 mln PLN nie sugerują ucieczki zagranicznego kapitału z naszego rynku.
W nadchodzącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie środowa decyzja (12 czerwca) Rezerwy Federalnej w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Jako że nie spodziewamy się zmiany w koszcie pieniądza uwaga rynków skupiona będzie na towarzyszącej decyzji konferencji prezesa Fedu Jerome’a Powella. Po majowej decyzji Fedu komunikat po posiedzeniu i wypowiedzi prezesa Powella zostały odebrane przez inwestorów jako raczej gołębie. Na ton przekazu Fedu w czerwcu wpływ mogą mieć publikowane tego samego dnia (12 czerwca) majowe dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Rynek spodziewa się, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% m./m. i 3,4% r./r. Po wyłączeniu cen energii, paliw i żywności prognoza zakłada zwyżkę cen bazowych o 0,3% m./m. i 3,5% r./r. W ostatnich miesiącach relatywnie „lepka” inflacja odsunęła w czasie przewidywany moment pierwszej obniżki stóp procentowych w USA. Jeśli dane okazałyby się wyższe od prognoz prawdopodobieństwo ruchu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących miesiącach może ponownie spaść. Obecnie rynek przypisuje około 80% prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych we wrześniu, a taka decyzja do listopada/grudnia jest w ocenie rynku praktycznie przesądzona. Rynek nie wyklucza też dwóch obniżek stóp procentowych przed końcem roku. W ocenie analityków BNP Paribas Markets 360 Fed zdecyduje się obniżyć stopy procentowe tylko raz w tym roku o 25 pb. w grudniu.
Na koniec tygodnia GUS opublikuje natomiast szczegółowe dane o inflacji CPI w maju. Na podstawie wstępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa odgrywająca obecnie istotną rolę dla Rady Polityki Pieniężnej wyhamowała do 3,8-3,9% r./r.
Spadki EUR/USD po rozwiązaniu parlamentu we Francji
Anna Tobiasz, DM BDM
Nowy tydzień rozpoczynamy od mocnej zniżki kursu EUR/USD. Aktualny poziom 1,075 oznacza, że w ciągu praktycznie dwóch sesji zostały wymazane zwyżki, jakie obserwowaliśmy w ciągu ostatniego miesiąca. Zaczęło się w piątek od publikacji mocniejszych niż założenia danych z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy oczekiwali, że w maju liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wyniesie ok. 180 tys., stopa bezrobocia 3,9%, a płace wzrosną o 3,9% r./r. Tymczasem stworzonych zostało 272 tys. nowych miejsc pracy, stopa bezrobocia wzrosła do 4,0%, a płace wzrosły o 4,1%. Może być to sygnał, który opóźni obniżki stóp procentowych przez FOMC, dlatego USD umocnił się w stosunku do EUR. W piątek kurs zniżkował aż o 0,8%.