WIG20 zaczynał rok od poziomu 1791,5 pkt. Od tego czasu zyskał jedną piątą i obecnie oscyluje w przedziale 2,1–2,2 tys. pkt. Sprawdziliśmy, jak mają się aktualne wyceny spółek z WIG20 do średnich cen docelowych z najnowszych rekomendacji. Wnioski są umiarkowanie optymistyczne. Otrzymany na tej podstawie WIG20 teoretyczny ma wartość 2302 pkt, czyli o około 8 proc. wyższą od aktualnej.
ORLEN ma największy, ponad 15-proc., udział w portfelu WIG20. Jest też aktualnie największą pod względem kapitalizacji spółką na warszawskiej giełdzie. Wycena paliwowego koncernu wynosi około 81 mld zł. Wyprzedzają go tylko zagraniczne banki – Santander (250 mld zł) i UniCredit (193 mld zł), oraz CEZ (98 mld zł). Natomiast za Orlenem plasują się PKO BP, Dino, Santander Bank Polska oraz Allegro.
Na kogo postawić
Akcje dziesięciu spółek są aktualnie wyceniane przez rynek niżej niż w rekomendacjach, a ośmiu powyżej (w przypadku dwóch firm w ostatnim czasie nie wydawano nowych raportów).
Wśród faworytów analityków znajduje się m.in. JSW. Notowania węglowej spółki są obecnie w okolicach 40 zł. Średnia cena docelowa z najnowszych raportów implikuje aż 119-proc. potencjał zwyżki. W spółkę wierzą m.in. DM Banku BPS oraz DM BOŚ. Zawracają uwagę na pozycję gotówkową netto JSW, która jest znacznie wyższa od bieżącej kapitalizacji spółki. Oceniają też, że perspektywy zysków na 2023 r. pozostają bardzo korzystne. Warto przy tym zauważyć, że nawet gdyby JSW mocno podrożała, to nie pociągnie indeksu WIG20 w górę, bo ma w nim najmniejszy, zaledwie 0,8-proc. udział.
Czytaj więcej
Wyczekiwana od pewnego czasu korekta na GPW w końcu się objawiła. Na koniec tygodnia przeważały jednak dobre nastroje.