Globalne aktywa gospodarstw domowych wzrosły w zeszłym roku o 9 bln dolarów, czyli o 8 proc., osiągając poziom 121,8 bln dolarów – wynika z najnowszego raportu Boston Consulting Group. Ta firma doradcza ustaliła to po zbadaniu 62 krajowych rynków, które odpowiadają za 98?proc. światowego PKB. Brała przy tym pod uwagę należące do gospodarstw domowych aktywa inwestycyjne, takie jak depozyty gotówkowe, udziały w funduszach, bezpośrednie i pośrednie inwestycje w papiery wartościowe, zarówno posiadane lokalnie, jak i za granicą. Nie uwzględniała natomiast bogactwa związanego z własnym biznesem, posiadanymi nieruchomościami czy dobrami luksusowymi.
[srodtytul]Bogaci jeszcze bogatsi[/srodtytul]
Według BCG w porównaniu z dnem kryzysu światowe aktywa urosły już o około 20 bln dolarów i są obecnie najwyższe w historii. Majątek ten jest jednak bardzo skoncentrowany. Jak policzyli autorzy raportu, aż 39 proc. z całej kwoty (47,4 bln dolarów) przypada na zaledwie 0,9 proc. gospodarstw domowych, których aktywa – każdego z osobna – opiewają na co najmniej 1 mln dolarów. W porównaniu z 2009 r. koncentracja ta jeszcze wzrosła, ponieważ wówczas do takich gospodarstw należało 37 proc. światowego majątku.
Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że bogaci stali się w ostatnim czasie jeszcze bogatsi. Powiększyły się też ich szeregi. Obecnie liczba „milionowych” gospodarstw przekracza na świecie 12,5 miliona i jest o 12,2 proc. większa niż na koniec 2009 r.
A gdzie mieszka najwięcej milionerów? Tu nic się nie zmieniło. Nadal zdecydowanie najwięcej można ich spotkać w Stanach Zjednoczonych – majątkiem ponad miliona dolarów dysponuje tam 5,2 mln gospodarstw domowych, o ponad 10 proc. więcej niż na koniec 2009 r. Na drugim miejscu jest Japonia, a na trzecim Chiny, odpowiednio z liczbą 1,53 mln i 1,11 mln gospodarstw dolarowych milionerów. Za nimi plasują się Wielka Brytania i Niemcy.