Dobre prognozy na nowy miesiąc

Historyczne statystyki i pozytywne formacje na wykresie WIG zwiastują odreagowanie.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:52 Publikacja: 03.08.2015 14:00

Dobre prognozy na nowy miesiąc

Foto: Bloomberg

Miesiąc temu pisaliśmy w tym miejscu, że historyczne statystyki dla zachowania WIG w lipcu zapowiadają zwyżkowy okres. Średnia zmiana indeksu w tym miesiącu na przestrzeni ostatnich 24 lat wynosi bowiem 4,2 proc., a mediana 0,5 proc. Niestety lipiec 2015 r. nie potwierdził tendencji z przeszłości. WIG stracił około 2 proc. i zaliczył trzeci spadkowy miesiąc z rzędu. Mimo ogólnej tendencji zniżkowej na wykresie wskaźnika szerokiego rynku pojawiły się w ostatnim okresie optymistyczne sygnały.

Chodzi o formację podwójnego dna, która zapowiada zmianę trendu na wzrostowy. Pierwsze dno powstało 9 lipca przy 51 240 pkt, a drugie podczas poprzedniej poniedziałkowej sesji przy 51 287 pkt. Drugi dołek został potwierdzony przez formację młota, czyli świecę z długim dolnym cieniem i małym korpusem. Uformowała się ona dzięki poniedziałkowej popołudniowej zwyżce. Zgodnie z japońskim podręcznikiem do analizy technicznej jest to zapowiedź odreagowania, które w tym przypadku idealnie wpisuje się w szerszy układ formacji podwójnego dna. Potencjalny zasięg zwyżki wynikający z opisywanych sygnałów to okolica 53 500 pkt. Zejście WIG poniżej 51 240 pkt zaneguje natomiast wzrostowy scenariusz.

Podobnie jak na początku lipca, tak i teraz postanowiliśmy sprawdzić, jak WIG radził sobie w przeszłości w rozpoczynającym się właśnie miesiącu. Z naszych statystyk wynika, że średnia zmiana indeksu w sierpniu jest dodatnia i wynosi 2,1 proc. Gdy odrzucimy wartości skrajne (wzrost w sierpniu 1993 r. o 50,3 proc. i spadek w sierpniu 1998 r. o 29,6 proc.), wynik ten spada do 1,35 proc. Warto zauważyć, że na 24 lata w dziesięciu przypadkach miesiąc przynosił spadki na szerokim rynku, a w pozostałych zwyżki. Spadkowe sierpnie przynosiły średnią zniżkę rzędu 7,2 proc., a wzrostowe dawały średni zarobek 8,7 proc. Mediana zmian jest dodatnia i wynosi 1,85 proc. Historia ponownie przemawia więc na korzyść byków. Szanse na zwyżki WIG, oprócz wspomnianych wcześniej formacji, zwiększa też fakt, że indeks ma za sobą serię trzech spadkowych miesięcy z rzędu. Serie czterech zdarzają się rzadko (zaledwie dziewięć razy od 1991 r.), a ostatnia na początku 2013 r.

Na korzyść szerokiego rynku przemawia też lipcowe zachowanie indeksów mWIG40 i sWIG80. Oba wskaźniki przełamały sekwencje coraz niższych szczytów w trendzie spadkowym, co również zwiększa szanse na sierpniowy wzrost.

Niestety, największym ciężarem dla warszawskiej giełdy pozostaje WIG20. Indeks walczył w końcówce lipca o wsparcie 2200 pkt, ale na nic zdadzą się techniczne argumenty, jeśli politycy znów będę przerzucać się pomysłami mogącymi skutkować ograniczeniem zysków spółek (podatek od aktywów bankowych, pomoc KGHM i firm energetycznych dla górnictwa itp.).

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy