Brakuje tylko kapelusza

Indiana Jones, zwany przez przyjaciół Indy, to ideał archeologa i poszukiwacza przygód, z którym nie sposób się nudzić. Na nudę nie ma też szans, gdy siedzi się za kierownicą Maserati Indy America.

Publikacja: 26.02.2016 05:00

Maserati Indy został zaprojektowany przez Vignale. Włosi znają się na swoim fachu! Debiutujący u sch

Maserati Indy został zaprojektowany przez Vignale. Włosi znają się na swoim fachu! Debiutujący u schyłku lat 60. model nazwano dla uczczenia sukcesów marki w wyścigu w Indianapolis.

Foto: Archiwum

Ojczyzna Michała Anioła i Leonarda da Vinci wydała na świat rzesze mistrzów w kreowaniu piękna. Także styliści motoryzacyjni z Włoch to najlepsi artyści w swoim fachu, niezrównani i zachwycający od pokoleń najwspanialszymi samochodami. W tej materii ważne miejsce zajmuje Maserati, słynący z przepięknych sportowych samochodów, których maski zdobi dumny trójząb – logo marki.

Zaczęło się od skromnego warsztatu pięciu braci Maserati: Alfieriego, Carla, Binda, Ettore i Ernesta. Swoją firmę założyli w Bolonii w 1914 roku. Pierwsze auta sportowe produkowali pod nazwą Diatto, dopiero w 1926 roku powołali oficjalnie markę biorącą swą nazwę od ich nazwiska, które było już znane i cenione w świecie sportów samochodowych. Przedwczesna śmierć w 1932 roku Alfieriego Maserati, który był mózgiem firmy, doprowadziła do jej sprzedaży przedsiębiorstwu Orsi. Maserati wciąż tryumfował na torach wyścigowych, pokonując większość rywali, w tym Mercedesa. Mimo wszystko firma uznała, że prawdziwe pieniądze zarobi na samochodach nieprzeznaczonych tylko do sportu wyczynowego, choć wciąż oczywiście posiadających sportowy charakter i osiągi. Od 1957 roku ta „cywilna" produkcja była już dominująca.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"