Rafako stoi nad przepaścią, tymczasem przeciwko układowi z wierzycielami w sprawie m.in. umorzenia części długów głosowały spółki z udziałem Skarbu Państwa, w tym Gaz-System, Energa i Polimex Mostostal. Skąd to ochłodzenie relacji?
Poziom zaufania do Rafako topniał już od dłuższego czasu. Wynikało to z pogarszającej się sytuacji finansowej spółki, która zaczęła notować ujemne kapitały własne. Rafako bez jasnego planu na przyszłość nie było wiarygodnym partnerem. Jednocześnie firmy z szeroko pojętej branży energetycznej w ostatnim czasie miały też sporo własnych problemów. Dlatego ich podejście zmieniło się na niekorzyść wykonawców – spółki zaostrzyły swoją politykę względem całej naszej branży. Rygorystycznie egzekwują kontrakty, naliczają kary umowne. Boleśnie odczuło to także Rafako.
Obecnie jednak jesteśmy już na innym etapie. Zakończyliśmy bardzo trudną, skomplikowaną budowę nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno i zawarliśmy układ z wierzycielami, który pomoże nam powrócić na rynek i ustabilizować relacje ze spółkami Skarbu Państwa. Przede wszystkim zaś mamy plan na wyjście z kłopotów.
W tych planach jest pozyskanie inwestora branżowego – jak długo jeszcze spółka może czekać?
Wejście do spółki inwestora branżowego to preferowany przez nas model dalszego rozwoju. Trwa właśnie intensywny proces rozmów z inwestorami. Chcielibyśmy, żeby ten proces zakończył się w perspektywie kilku miesięcy. Pozwoli to wykorzystać zasoby, unikalne w skali kraju kompetencje Rafako i znaleźć spółce miejsce na rynku. Pamiętajmy, że Rafako jest ważną częścią transformacji energetyki i musi dostosować się do zmieniających się regulacji i trendów. W ostatnim czasie ta transformacja niewątpliwie przyspieszyła, bo zmieniło się też podejście rządzących do obszaru energetyki. Widzimy ewidentny zwrot w kierunku zielonych technologii, co uważam za dobry kierunek, ale tak duże spółki jak Rafako muszą mieć czas, żeby się dostosować, zwłaszcza że problemy Rafako dotykają całą branżę energetyczną. Aktualnie staramy się o wsparcie finansowe ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu, ale ten proces trwa i to oczekiwanie wszystko komplikuje.